GUNNAR THORSON på vej ud af Odense havn.
Foto: Gert Hertz Jensen, SVN
03-09-2006 - kl. 11:35
Søndag morgen stødte det cypriotiske fragtskib VELOS på grund ved Jammerbugten. På grund af faren for olieforurening valgte Søværnets Operative Kommando at sende miljøskibet GUNNAR THORSON.
GUNNAR THORSON lå i Odense havn som deltager i DANEX 06 weekendopholdet, men øvelsen blev hurtigt trængt i baggrunden, da en skarp situation pludselig opstod.
I løbet af de sidste fire dage har offentligheden haft mulighed for at se nærmere på søværnets miljøskib, og GUNNAR THORSON har flere gange om dagen kæmpet med at inddæmme og fjerne popcornforurening i havnebassinet.
Det var opvisning. Nu skal der arbejdes, og skibets besætning forberedte sig lynhurtigt til at forlade havnen en dag før planlagt.
Søndag klokken 10:00 var miljøskibet på vej af Odense havn.
Mere info om grundstødningen i jammerbugten vil kunne findes løbende på Søværnets Operative Kommandos hjemmeside:
http://forsvaret.dk/SOK
Flere billeder fra GUNNAR THORSONs afsejling