Spring til indhold Spring til søgning på Forsvaret.dk Spring til højrebar
Øvelse DANEX 06
Forsvarets Mærke
10. februar 2012

Indholdsområde

 
ESBERN SNARE læsser af 
Hele morgenen har gaffeltrucks kørt i pendulfart for at aflaste skibet for den udstilling, der fyldte op under havnebesøget i Odense.
Hele morgenen har gaffeltrucks kørt i pendulfart for at aflaste skibet for den udstilling, der fyldte op under havnebesøget i Odense. Foto: Martin Pedersen, SVN
Støtteskibet ESBERN SNARE anløb Flådestation Frederikshavn for at gøre plads på det store flexdæk, inden skibet igen slutter sig til DANEX styrken.
06-09-2006 - kl. 12:01

Den store rampe agter hviler på kajen, og giver en åbning ind til det kæmpemæssige dæk. Det store skib ser tomt ud. Hele morgenen har gaffeltrucks kørt i pendulfart for at aflaste skibet for den udstilling, der fyldte op under havnebesøget i Odense.

De næste par dage skal ESBERN SNARE ud og deltage i DANEX øvelsen, og lørdag den 9. september fyldes fleks-dækket igen. Denne gang bliver den grønne farve dominerende på det 900 kvadratmeter store dæk, når soldater fra 1. Gardehusarregiment bliver lastet ombord. De skal deltage i evakueringsøvelsen NEO, der løber af stablen på Sjællands Odde søndag den 10. september.

Af Martin Pedersen, SVN

Se flere billeder