Arnold!
Foto: Gert Hertz Jensen, SVN
07-09-2006 - kl. 18:58
Arnold og de andre BON-gaster skal i dagens opgave bevogte moler og skibe på flådestationen. Rebeller fra den Islandiske enklave i Nord Vendia angriber ved hjælp af gummibåde, og skal stoppes inden de når vitale landinstallationer eller krigsskibe.
Selvom det hele naturligvis blot er øvelse, illustrerer det en af de opgaver, BON er fintunet til at løse.

Arnold bevogter området
Foto: Gert Hertz Jensen, SVN |
Deltagerne i øvelsen kommer fra adskillige af de i alt fem BON flotiller, som er en del af Hjemmeværnets Indsats Styrke (HIS), oprettet ved sidste forsvarsforlig.
BON flotillerne hører under hjemmeværnet, men styres direkte af Søværnets Operative Kommando.
At være en del af HIS stiller store krav til den enkelte gast. Der skal gennemføres et længere uddannelsesforløb, og man skal bruge et absolut minimum på 100 timer årligt af sin fritid, på tjenesten.