10-09-2006 - kl. 15:00
Helikopterne skulle hente en forbindelsesofficer fra et patruljekompagni, der opstilles af hjemmeværnet og operativt hører under Hærens Operative Kommando.
Han har støttet staben fra Danish Task Group DATG), mens to patruljer fra kompagniet har udført efterretnings- og kampopgaver til støtte for den maritime kamp under øvelsen DANEX 06.
- Det har været en stor og inspirerende oplevelse at arbejde sammen med DATG. Jeg har virkelig fået indsigt i deres arbejde.

Forbindelsesofficeren fra
hjemmeværnets patruljekompagni
blev hentet af to tyske helikoptere. De
kunne ikke lande på THETIS
helikopterdæk. Derfor blev han hejst
op i helikopteren.
FOTO: Michael Christiansen. |
Min primære opgave var at formidle vitale informationer fra patruljerne, der har været indsat et par døgn på en ø i Kattegat, fortæller forbindelsesofficeren, premierløjtnant Preben Bille Brahe.
Patruljerne ødelagde bl.a. missiler, der var en trussel mod søværnets frie bevægelighed i Kattegat.
Helikopterne tog den lange vej fra Sjælland til THETIS med en mellemlanding på Flyvestation Aalborg for tankning, inden de fløj retur til deres midlertidige base i Kongsøre.