10-09-2007 - kl. 18:10
Tekst og foto: Major Michael Christiansen, SPAO DATG
I morges kom en kommando fra Søværnets Taktiske Stab i land fra kommandoskibet THETIS. I samarbejde med Beredskabsstyrelsen og Felthospitalet har de dagen igennem styret redningsaktionen i Nordjylland, hvor en naturkatastrofe har skabt masser af ødelæggelser. Det var opgaven på det sidste døgn af flådeøvelsen DANEX 07.

Nye patienter ankommer |
Flådestyrken bestående af skibe fra Danmark, Norge, Storbritannien og Polen, ankrede op ud for Jerup Strand, hvor felthospitalet er oprettet, mens Beredskabsstyrelsens folk har gennemført redningsarbejde ved Søværnets Havarikursus i Hvims. Et ledelseselement fra Beredskabsstyrelsen har været placeret ved kommandostationen ved Jerup Strand.
I løbet af formiddagen og de første timer af eftermiddagen ankom 70 syge og kvæstede til felthospitalet, hvor de straks blev visiteret og inddelt i grupper efter deres behov for lægehjælp.
Klokken 15:00 var 48 kommet gennem hospitalet og var klar til videre evakuering ud til det britiske flådefartøj ALBION, der i aften vil sejle patienterne til Frederikshavn. I alt 22 var stadig på felthospitalet, mens to var erklæret døde. Efter oplysninger fra pårørende savnes fortsat 20 personer. De ventes at ankomme til felthospitalet senere i dag.
