|
|
|
|
Indholdsområde
-
26-12-2004 På sporet af SAR vagten i RoskildeNår eskadrille 722’s redningshelikopter i Roskilde ikke er ude på Search And Rescue missioner, bliver tiden brugt til at vedligeholde eller forbedre besætningsmedlemmernes færdigheder under så realistiske forhold som muligt. Nattemørke og dårligt vejr er ingen hindring tvært imod. 17-12-2004 Flyvestation Værløse er blevet solgtVærløse Ejendomsselskabet Kuben har købt Flyvestation Værløse, der har været til salg siden oktober i år, for den nette sum af næsten 180 mio kr., oplyser DR København. 16-12-2004 Forsvarsforliget er på pladsFor Flyvevåbnets vedkommende er der i den nu godkendte implementeringsplan ingen ændringer i forhold til det oplæg, FTKs projektgruppe har fremsendt. 26-11-2004 Pris til hangar byggeri på Flyvestation AalborgForsvarets Bygningstjenestes Ingeniørpris gik torsdag den 25. november til Carl Bro A/S for projekteringen af nye hangarer på Flyvestation Aalborg.
På vegne af forsvarsministeren overrakte departementschef Anders Troldborg prisen til Carl Bro A/S ved en højtidelighed på Kastellet torsdag. 25-11-2004 Samarbejde om trafik og træning i luftrummetAftale om luftrummet.
Forsvarskommandoen og Statens Luftfartsvæsen indgik den 21. juli 2004 en aftale om luftrummet, der har det klare sigte, at den civile og militære flytrafik i fremtiden skal arbejde indenfor konceptet fleksibel brug af luftrummet (Concept of Flexible Use of Airspace). 23-11-2004 På prøve i felten ved FlyvevåbnetSkramlende skolestole, hyggelige teen-age værelser og smart modetøj er blevet byttet ud med feltrationer, køjesenge og ukomfortable militærstøvler.
|
|
|
|
|