09-03-2010 - kl. 14:45
Tirsdag den 23. februar mødte jeg ind på Sjælsmark kaserne sammen med 160 andre unge. Da vi ankom, blev vi vist hen til vores værelse og bagefter ned til kantinen, hvilket var tiltrængt efter en lang tur i tog fra Jylland. Maden var helt i top, og der blev da også kørt en del mad ned.. hehe. Efter måltidet blev vi stilet op i tre delinger for at indøve lidt eksercits, hvilket viste sig at være sværere end som så. Efter et stykke tids træning, blev vi da også okay til det.
Efter eksercitsen blev vi sat op i en bus for at blive kørt ind til en anden kaserne og for at få et foredrag om, hvordan det er at være delingsfører i felten. Foredraget blev holdt af en premierløjtnant, Nikolaj. Han fortalte meget detaljeret om hans ophold i Afghanistan, hvordan han havde reageret under angreb, både hvor det gik godt og under en mindre god oplevelse, da en af hans soldater gik på en IED (Improvised Explosive Device) den sidste dag. Hvilket desværre altid er en risiko for soldater der er udsendt, både danske, britiske, amerikanske og mange flere landes soldater. Vi var alle meget optaget af foredraget, og der blev også sat ekstra tid af til det, og han kom igen om onsdagen for at færdiggøre foredraget, hvilket vi var meget taknemmelige for. Han gjorde virkelig noget for at hverve os til officersuddannelsen, det skal han have, for det gjorde han RIGTIG godt.
Efter første del af foredraget, bliv vi vist hen til forskellige stationer med forskellige typer af delingsførere, hvilket var interessant. Vi fik et kort indblik i, hvordan det var at være delingsfører i de forskellige poster. Der var uheldigvis ikke megen tid ved de forskellige poster, det var lidt uheldigt, for det gjorde, at vi ikke fik meget indblik i nogle af posterne. Da vi havde været ude ved alle posterne, blev vi sendt ombord på busserne igen, hvorefter vi blev kørt tilbage til Sjælsmark. Ved Sjælsmark fik vi natmad, der også smagte godt. Efter maden gik vi tilbage på værelserne med vores delingsfører og gruppefører for at tale om, hvordan dagen var gået og gav ris og ros.
Efter en nats søvn blev vi vækket og skulle have idræt. Desværre var der for meget sne til at kunne løbe, så det blev kun til lidt styrkeøvelser. Efter morgenmaden bliv vi kørt ud på øvelsesområdet i pansrede køretøjer, hvor vi fik en demonstration i, hvordan en delingsfører fører sine folk under angreb. Det tog godt nok lidt tid, da kampvognen kørte fast. Det gjorde, at de næsten undlod den, men det lykkedes da at få den bjærget fri, og øvelsen kunne begynde. Efter øvelsen blev vi varmet op med nogle englehop og sprællemænd, der altid hjælper på varmen.
Vi blev kørt til Officersskolen på Frederiksberg Slot, hvor vi blev orienteret om uddannelsen, som vi alle var interesseret i. Det indeholdt bl.a., hvilke fag der var, hvordan miljøet er, krav og om hvordan en kvindelig officer er, og at der uheldigvis ikke er så mange af dem. Efter orienteringen blev vi vist rundt på slottet og fik historien om, hvordan slottet var opstået samt rygter om slottet.
Jeg fandt ”STUD KRIGER” som et rigtig godt arrangement og kan helt klart anbefale det, hvis man overvejer en karriere inden for forsvaret, selv om man ikke lige overvejer officersuddannelsen. Jeg fik selv svar på mine spørgsmål og fik nogle nye overvejelser, jeg senere har fået svar på.