16. maj 2002
Tirsdag den 14. maj 2002 blev der i farvandet syd for Island udført en enestående redningsaktion af en svært tilskadekommen spansk fisker.
Redningsaktionen blev udført af de amerikanske redningshelikoptere stationeret på Island.
Besætningsmedlem hårdt kvæstet
En spansk trawler på en position 320 sømil syd for Island, meddelte at et 22-årigt besætningsmedlem var blevet hårdt kvæstet af en bristet trawlwire og der var brug for øjeblikkelig evakuering. Aktionen blev udført ved at 2 amerikanske Sea Hawk helikoptere tog af fra Keflavikbasen med kurs mod positionen for den spanske trawler. Samtidig lettede et amerikansk C-130 tankfly fra England.
Helikoptere optankes i luften
Tankflyet og de 2 helikoptere mødtes i luften 200 sømil syd for Island, hvor helikopterne blev optanket i luften, hvorpå de fortsatte til trawleren. Her blev en læge hejst ned om bord og klargjorde patienten til transport. Denne blev hejst op i den ene af helikopterne og de 2 helikoptere satte kursen tilbage mod Island. På vej tilbage tankede helikopterne igen fra tankflyet, inden de landede ved sygehuset i Reykjavik og patienten kom under behandling. Det meddeles fra Island, at patientens tilstand er stabil og at han vil redde livet.
Sea Hawk heliopter besøger Færøerne i forbindelse med øvelse
I forbindelse med søredningsøvelserne BRIGHT EYE vil 3 helikoptere af denne type ankomme til Vágar Lufthavn lørdag den 18. maj 2002. Den ene helikopter vil derefter flyve til Tórshavn og stille sig på Boðanes i tidsrummet 1200 - 1500, hvor interesserede er velkomne til at komme og se helikopteren og få en snak med besætningen.
Tilbage