Eftersøgning og redning

  • 11.02: En drivende jolle blev observeret i Lillebælt syd for Skærbækværket. Jollen blev fundet og slæbt i land. Der er ikke nogen tegn på søulykke
  • 15.14: To kitesurfere blev meldt i nød udfor Königshafen (Sylt). En dansk redningsåd blev indsat til assistance for det maritime  redningscenter i Bremen. Rømø Redningsstation fik samlet den ene op og den anden kom selv i havn
  • 23.37: En nødraket blev observeret både fra Thyborøn havn og fra havet. Det kunne ikke med sikkerhed fastslåes om raketten var affyret fra land eller fra havet. Derfor gik Thyborøn Redningsstation på havet og afsøgte området ud for havnen. Der blev ikke fundet tegn på søulykke.

 

Andre maritime assistancer

  • 09.25: Assistance til motorbåd med motorstop i Ringkøbing Fjord.

 

Ammunitionsrydning

  • I perioden fra den 18. – 25. maj har har ammunitionsrydderne været indsat til støtte for politiet ved 12 hændelser. Herudover har vagthavende ammunitionsrydder ydet rådgivning til politiet i yderligere fem tilfælde.

 

Støtte til civilsamfundet

  • Et fly fra Flyverhjemmeværnet har været indsat til støtte for politiet i Vestjylland.
  • Forsvaret støtter politiet ved grænseovergange og i bevogtningsopgaver.
  • Forsvaret støtter andre myndigheder i forbindelse med covid-19 relaterede opgaver.
  • I perioden fra den 18. – 25. maj har i 23 frivillige fra Landsdelsregion Vest været indsat til støtte for civilsamfundet i tre tilfælde ud over covid-19 indsatsen og indsatsen ved grænserne.