Eftersøgning og redning

  • 13.16. Det lokale beredskab undsatte to personer ombord på en båd, der var kæntret og sad fast ved Aggersundbroen. De to blev sejlet til land, hvor de blev tilset af ambulancereddere. 
  • 14.46. Kystredningsstationen i Hirtshals sejlede til undsætning for en person med problemer ombord på en sejlbåd 20 sømil nord for Hirtshals.

Maritime assistancer

  • 11.16. Sæby Redningsstation sejlede til assistance for en motorbåd med motorstop mellem Sæby og Frederikshavn. Redningsfartøjet slæbte motorbåden til Strandby.
  • 14.10. Dansk Søredningsselskab Løgstør sejlede til assistance for en sejlbåd, der sad fast ved Aggersundbroen. Redningsfartøjet fik trukket sejlbåden flot. 
  • 11.17. Forsvarets Redningscenter blev kontakt fra en sejlbåd med knækket mast nord for Kullen. Det svenske maritime redningscenter overtog sagen. 

 

Olieobservationer/indsættelse af miljøberedskabet

  • 07.50. Et satellitbillede viste en mulig forurening 15 sømil nord for Grenaa. Et havmiljøfly fløj over positionen og konstaterede, at der var tale om strømskel. 
  • 16.09. Forsvaret modtog melding om, at et skib var grundstødt ved Faxe Ladeplads. Der var ikke observation af forurening, men miljøfartøjet Marie Miljø blev sendt mod positionen. Det grundstødte skib kom flot ved hjælp af tidevand og vind. Det tilbageholdes for nærmere undersøgelser. 
  • 19.36. Satellitbilleder viste mulige forureninger henholdsvis 107 og 126 sømil vest for Esbjerg, 108 sømil sydvest for Esbjerg og 113 sømil vest for Nymindegab. I alle fire tilfælde foretog Forsvaret opkald til fiskefartøjer i områderne, og det var i alle tilfælde vurderingen, at der var tale om udledning i forbindelse med fiskeri. 
  • 19.36. Satellitbilleder viste mulige forureninger ved en række installationer i Nordsøen. Der er ingen melding om, at der var tale om forurening.