[Oprindeligt publiceret af Forsvaret]

Den tilbagevendende øvelse i arktisk overlevelse, Pitugfik, starter i dag. Øvelsen træner de flybesætninger, som jævnligt flyver over indlandsisen i at overleve, hvis flyet styrter ned eller nødlander i de kolde omgivelser.

Bygger igloer
Deltagerne lærer metoder til at skærme sig imod kulden, f.eks. ved at bygge igloer eller en såkaldt fighter trench, der bedst kan beskrives som et enmandstelt af sne. Besætningen kan også bruge en redningsflåde fra flyet, fordi den oppustede gummibund isolerer godt imod kulden.

Øvelsen er så realistisk som muligt, og derfor må deltagerne klare sig med netop det udstyr, deres egen flytype er udrustet med. Det indebærer også at håndtere tilskadekomne eller folk i chok i mindst 24 timer, indtil hjælpen når frem.

Læs mere på FTK's hjemmeside