[Oprindeligt publiceret af Forsvaret]

Efter ni dage med blandt andet håndgranatkast, skydning, forhindringsbaner og løb er det danske landshold i militær femkamp netop vendt hjem fra München.
Mændene var taget afsted med et mål om at komme i top-3, men endte på en 4-plads.
- Det var skydningen, der var vores store problem, siger landsholdstræner John Kirstein.
Deltagerne er vandt til at skyde på 200-meters baner, men i München skulle de skyde på 300 meter.
- Det burde vi selvfølgelig kunne klare, men det gør altså en forskel, forklarer landstræneren.

Kvindelige debutanter overraskede
Kvinderne endte på en samlet 8. plads ud af 9 hold. I sig selv ikke en stor bedrift, men landstræneren er meget imponeret.
3 ud af 4 kvinder på hans hold er nemlig helt nye i femkamps sammenhæng.
- Jeg så dem ved forsvarsmesterskaberne i femkamp i juni måned og spurgte dem, om de ville med til EM.
Der var en kvinde der gik af holdet sidste år, og så var der en skadet femkæmper. Derfor var kvindelandsholdet godt fyldt op med debutanter i år.
En af debutanterne, Katrine Andersen fra Holstebro, blev nummer 23 ud af 39 kvinder.

 
Foto: Christina Christensen

Dåsbjerg igen bedste dansker
Brian Dåsbjerg blev bedst placerede dansker. Men ham generede skydningen også. Efter dagen på skydebanen lå Dåsbjerg nummer 63 i den samlede stilling. Men han endte med at få sig kæmpet op på en samlet placering som nummer 7.
Landsholdet ser nu frem til de nordiske mesterskaber som afholdes i Lund i slutningen af august.


Foto: Christina Christensen