[Oprindeligt publiceret af Forsvaret]

Af Forsvarskommandoen

Alle danske FN-observatører, der befinder sig på den syriske side af grænsen mellem Syrien og Israel, har det godt. Der ingen danskere blandt de 20 tilbageholdte FN folk i Golan-højderne.

De danske observatører i området er alle udsendt til UNTSO, der siden 1948 har arbejdet langs alle Israels grænser og altså også på den syriske side for at overvåge våbenhvile aftaler, melde om overtrædelser og i det hele taget at forsøge at deeskalere enhver spændt situation i området.

De FN-observatører, der på nuværende tidspunkt er tilbageholdt af syriske oprørere, er alle del af en anden FN-mission, UNDOF. Den blev oprettet i 1974 efter Yom Kippur krigen året før. Observatørerne har siden overvåget våbenhvilen mellem Syrien og Israel i Golan-højderne.