Nyheder
Følg Forsvaret
Døgnrapport
Arrangementer
Forsvarets arealer
Publikationer
Forlig
Morten Johansen har gjort Varde Kaserne til et eldorado for idrætselskere. I dag modtog seniorsergenten fra Efterretningsregimentet Forsvarets Idrætspris for et helt arbejdslivs indsats for træning og talentudvikling i Forsvaret.
Morten Johansen med skålen, der viser, at han er modtager af idrætsprisen 2024. Han er flankeret af fungerende forsvarschef Michael Hyldgaard og chefen for Forsvarets Sanitetskommando Jesper Momme. Foto: Forsvaret
Af Forsvarskommandoen
Seniorsergent Morten Johansen har gennemført stort set alle de uddannelser, som Center for Militær Fysisk træning under Forsvarets Sanitetskommando har udbudt i de seneste knap 40 år. Seniorsergenten fra Efterretningsregimentet har altid elsket sport og fysisk træning.
Men det er ikke bare den personlige interesse, der er årsag til, at han har dedikeret en stor del af sit nu 42 år lange arbejdsliv i Forsvaret til idrætten.
”Fysisk træning af soldater betyder meget. Jeg er af den overbevisning, at hvis vi skaber de rigtige vilkår og rammer på idrætsområdet, så kan vi nå rigtig langt. Vi kan være med til at rekruttere, og vi kan være med til at fastholde vores soldater i længere tid,” siger Morten Johansen.
Forsvarschefen fremhævede i sin tale Morten Johansens lange og dedikerede indsats for idrætten i Forsvaret, og blandt andet hans indsats for at hjælpe dem, der enten vil forsøge sig med Forsvarets landshold eller søger optagelse i enheder med særlige fysiske krav.
I dag modtog idrætsmanden fra Varde Garnison Forsvarets Idrætspris 2024. Prisen blev overrakt af fungerende forsvarschef general Michael Hyldgaard på hans kontor i Forsvarskommandoen i København.
Med til prisoverrækkelsen var blandt andre chefen for Efterretningsregimentet oberst Lars Christian Küseler. Han er fra hjertet glad for, at Morten Johansen får prisen.
”Han er den perfekte prismodtager. Han yder en kæmpe indsats for idrætten. Morten har opbygget et idrætsområde på Varde Kaserne, der er helt i top. Også når jeg sammenligner med faciliteterne andre steder i Forsvaret. Det lægger han et enormt arbejde i, og det er væsentligt. Vi har rekrutteret folk, der har sagt, at de har søgt til Varde på grund af, at idrætsfaciliteterne er så gode. Det betyder utroligt meget for mange unge mennesker,” siger Lars Christian Küseler.
Chefen for Center For Militær Fysisk Træning, Mikkel Soelberg, overækker Morten Johansen skålen, der viser, at han er modtager af idrætsprisen 2024.
Morten Johansen selv er dedikeret løber og holder desuden musklerne ved lige med styrketræning. Men det er den militære 5-kamp, militæridrættens kongedisciplin, der har den største plads i hans idrætshjerte. Derfor er Morten Johansen også stolt af, at han har været med til at hjælpe flere tidligere værnepligtige fra Varde Kaserne i retning af landsholdet i militær 5-kamp.
En af dem er Sofie Dideriksen, der var på landsholdet fra 2017 til 2021. Hun husker, at Morten Vendelbo Johansen sørgede for, at de værnepligtige, der var interesserede i 5-kamp, fik mulighed for at træne, og at de fik fri fra den almindelige tjeneste for at kunne deltage i konkurrencer.
”Morten viste stor interesse og sørgede for rygdækning. Senere støttede han ved træningslejre og med sponsorater af tøj,” fortæller Sofie Dideriksen, der modtog Dansk Militær Idrætsforbunds pris som den bedste kvindelige idrætsudøver i 2019. Efter indstilling fra Morten Johansen.
Det er dog ikke kun udviklingen af eliteidrætsudøvere, der har Morten Johansens interesse. Han har også med succes støttet soldater fra garnisonen i Varde, når de trænede for at blive optaget i Jægerkorpset, Militærpolitiet eller Slædepatruljen Sirius. Og i den modsatte ende af spektret fremhæver Lars Christian Küseler, at Morten Johansen også altid står klar til at hjælpe dem, der har fysiske skavanker eller bare har udfordringer på idrætsområdet.
”Morten er et meget empatisk menneske. Han er omsorgsfuld. Man kan ved første møde godt få indtryk af, at her er en ældre firkantet befalingsmand. Men når man lærer ham at kende, så er han et varmt menneske, der tager sig af andre,” roser Lars Christian Küseler.
Morten Vendelbo Johansen er glad og stolt over, at han som modtager af Idrætsprisen bliver skrevet ind på en liste, der blandt mange navne omfatter de seneste to danske verdensmestre i militær 5-kamp, Brian Dåsbjerg og Sara Hjalager.
”For mig er denne pris det ypperste, man kan få inden for fysisk træning, så jeg er virkelig overrasket og rigtig glad. Det er en ring, der slutter. Jeg har tre et halvt år tilbage i Forsvaret, og nu har jeg opnået alt på det idrætsmæssige område,” siger han.
År | Prismodtager |
2004 | Brian Dåsbjerg |
2005 | Klaus Hjorth – Mamsen |
2006 | Erik L. Madsen |
2007 | Peter Gyde Hansen |
2008 | Carsten Møller |
2009 | Jens P. Ditmar Andersen |
2010 | Brian Dåsbjerg |
2011 | Jan Møller |
2012 | Jes Mose Jensen |
2013 | Ib Venzel Nielsen |
2014 | Mona Lene Rasmussen |
2015 | Erik Lindholm Kirk Madsen |
2016 | Steffen Halfdan Olsen |
2017 | Henning Strøm Juhl |
2018 | Sara Hjalager |
2019 | Jes Mose Jensen |
2020 | Prisen blev ikke uddelt |
2021 | Benny Berg Kristensen |
2022 | Vivi Kronborg Wilken |
2023 | Ole Berner Kristensen |
2024 | Morten V. Johansen |
Idræt er en af kerneværdierne i Forsvaret, og derfor fortjener de, som yder en særlig bemærkelsesværdig indsats for den militære idræt i Forsvaret, at blive hyldet og anerkendt.
Forsvarets Idrætspris tildeles en gang om året til en idrætsleder eller idrætsudøver, som har ydet en særlig bemærkelses- og anerkendelsesværdig indsats for militær idræt i Forsvaret.
Prisen kan også tildeles idrætsudøvere, som har ydet en bemærkelsesværdig indsats som hold. Prisen tildeles ikke for indsatser relateret til Militær Fysisk Træning.
Forsvarets Idrætspris blev tildelt første gang i 2005.