ledninger i serverrum

Arkivfoto: Forsvaret

Af Forsvaret

 

Forsvaret AI-center skal understøtte udviklingen af kampkraft ved at komme på forkant med udviklingen i krigsførelse og nye teknologier.

 

Forsvarets AI-center vil råde over en stab, et projektkontor og AI-lab, der skal identificere, udvikle og implementere AI-løsninger på tværs af Forsvarets værn og kommandoer med den operative bruger i fokus.

 

Forsvarets AI-center har adgang til AI-supercomputeren, Gefion. Gefion er ejet af Novo Nordisk Fonden og benyttes til avanceret forskning. Den står i Danmark og er under suveræn dansk kontrol.

 

Arbejdet i Forsvaret AI-center vil foregå i tæt dialog med Forsvarets operative enheder, Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse (FMI), NATO-allierede samt industri og forskning.

 

Praktiske oplysninger: 

Mødested kl. 15 foran Forsvarets AI-center, Lyngby hovedgade 4, 2800 Kongens Lyngby.

 

Tid: Mandag den 31. august klokken 15.00.

 

Medbring gyldigt pressekort.

 

Akkreditering og tilmelding: Send en mail til: fko-presse@mil.dk med navn, kontaktoplysninger og medie senest mandag d. 31. august 2026 kl. 08.00.

 

Kontaktpersoner for pressen på dagen:

 

Presserådgiver ved Forsvarskommandoen Henrik Mortensen +45 4013 087