[Oprindeligt publiceret af Flyverstaben]

Af Lars Skjoldan



De mange gæster gør Danish Air Show 2010 til en af de mest velbesøgte flyopvisninger, Flyvevåbnet har afholdt, og de 5.000 motorcykler gør vel i princippet samtidig Air Show til et af de største uofficielle motorcykeltræf.

Gæsterne bevægede sig i løbet af dagen rundt og så udstillinger med alt fra gamle bombefly til nogle af de nyeste og mest højteknologiske kampfly. Flyvevåbnets 60-års jubilæum blev fejret med en stor udstilling med gamle uniformer, våben, fly og køretøjer.

Desværre måtte mange vente længe på at komme ind på Flyvestation Skrydstrup. Det store opbud af biler skabte lange køer på vejene, og for nogle tog det flere timer at nå frem.



Air Show 2010 levnede også mulighed for at se nærmere på de våben, der bliver brugt i Forsvaret. Her et tungt maskingevær monteret på en pansret mandskabsvogn. (Foto: Søren Lindhardt)



Hæren stillede op med nogle af deres køretøjer, og der var lang kø til at få en tur rundt i skoven i en pansret mandskabsvogn. (Foto: Søren Lindhardt)



Solen skinnede fra en næsten skyfri himmel og mange benyttede lejligheden til at tage slappe lidt af i solen. (Foto: Søren Lindhardt)