[Oprindeligt publiceret af Jydske Dragonregiment]

Det er aldrig sjovt at skulle undvære sin soldat i længere tid af gangen. Derfor kan det være rart, for en stund, at være blandt ligesindede. Folk der også må undvære. Folk der ved at der kan være gode dage og dårlige dage. Der kan være dage hvor man tænker, at Forsvaret da må have andre soldater at tage af, en lige netop ”ens”. Men der kan også være dage hvor man har det fantastisk, og synes det er fedt at få lov til at prøve at skulle ”kunne selv”. Forsvaret inviterer ikke bare til midtvejsarrangement for at fortælle om hvordan det går med soldaterne, men også for at de pårørende kan spejle sig i andre.     

De pårørende fik set en video soldaterne havde lavet, og der var næsten en andægtig stemning mens den spillede. Man kan næsten mærke de holder vejret, for ikke at gå glip af sekunder med ”deres” soldat. Derefter var der direkte forbindelse til Irak, og kontingentchefen kunne fortælle om de opgaver de løser, og hvad de bruger fritiden på, inden alle soldaterne vinkede på gensyn.

Der var endvidere orientering ved socialrådgiveren fra Veterancentret, Familienetværket og Veteranstøtten – og kaffe og kage!