Generalløjtnant Max A. L. T. Nielsen foran NATO Defense College

Generalløjtnant Max A. L. T. Nielsen kan se tilbage på en karriere som blandt andet chef for Flyvevåbnet og chef for Forsvarsstaben. Foto: NATO Defense College. 

 

Af Forsvarskommandoen

 

Generalløjtnant Max A. L. T. Nielsen har været tilknyttet Forsvaret siden 1983. I de 43 år, der er gået, har hans karriere kun bevæget sig i en retning: Opad.

 

”Jeg har svært ved at fatte, at de 43 år er gået så hurtigt. Det har været utroligt engagerende, og det har været utroligt spændende hele vejen igennem,” siger Max A. L. T. Nielsen.

 

De tre år som leder af (commandant som det hedder) NATO Defence College i Rom runder en karriere af, der har budt på en række forskellige stillinger som officer i den operative del af Flyvevåbnet, før vejen gik via Forsvarsministeriet og Forsvarskommandoen tilbage til Flyvevåbnet som chef for Flyvertaktisk Kommando og senere Flyverstaben. Efter en periode som viceforsvarschef og chef for Forsvarsstaben gik turen til NATO, hvor han blandt andet tjente som Danmarks militære repræsentant til NATO og EU.

 

”Stillingen her ved NATO Defense College har i min optik været kronen på værket. Gående ind i det her, har jeg haft glæde af at kunne anvende alle de værktøjer, jeg har samlet op undervejs i min karriere og bringe dem i spil. På den måde har jeg rent faktisk kunnet bruge alt det, som jeg har slidt og slæbt med i rigtig mange år. Det har været helt enormt givende.”

 

LÆS ARTIKEL NATO Defense College fylder 75

 

NATO Defense College har cirka 155 ansatte. Omkring halvdelen af dem er italienere og resten udgøres af medarbejdere fra næsten alle de andre lande i NATO-alliancen - og så er der et par stykker, der har deres ophav udenfor alliancen. Det er en arbejdsplads med mange forskellige arbejdskulturer. Det vidste Max A. L. T. Nielsen godt på forhånd, så han er gået til opgaven med stor rummelighed og en stor personlig arbejdsindsats.

 

”Processen med at få medarbejdere til at stille sammen i flok og bevæge sig i den samme retning er spændende. Der er intet andet for end at lade det gode arguments tvingende kraft bane vejen for dig,” siger han.

 

Generalløjtnant Max A. L. T. Nielsen i auditoriet på NATO Defense College i Rom.

Generalløjtnang Max A. L. T. Nielsen byder gæster velkommen til NATO Defense Colleges 75-års jubilæum. Foto: NATO Defense College

Som en del af det arbejde har Max A. L. T. Nielsen kørt såkaldte town hall-møder hver tredje måned i hele perioden. Det er et mødeformat, hvor alle medarbejdere bliver samlet, og hvor chefen fortæller, hvad der er op, hvad er ned, hvor organisationen er på vej hen - og hvor skolen er i den proces.

 

”Til sidst spørger jeg altid ud i lokalet, om der er nogen, der har noget som helst, de ønsker at spørge mig om. De første par gange var der godt nok stille i lokalet. Men over tid fandt de jo ud af, at det faktisk var meningen, at de havde en direkte dialog med chefen.”

 

Mange missioner

Ifølge Max A. L. T. Nielsen var de mest udfordrende år i hans karriere de år, han sad som chef for Flyvevåbnet. Flyvevåbnet var dimensioneret til at kunne håndtere to udsendelser på én gang. Men ISIS, Irak, Afghanistan og pirateri skete alt sammen mere eller mindre på samme tid, og der var kald efter både kampfly, helikoptere, radarer og transportfly - alle steder. 

 

”Det var uomtvisteligt, at vi skulle løse opgaverne. Det var både et politisk ønske og en operativ nødvendighed. Og når behovet var der, så kunne vi ikke stå og sige, at det ville vi være klar til om ti år. Den primære udfordring, vi havde, var at forsøge at få det her til at give mening, så vi ikke tabte medarbejdere undervejs”, siger Max A. L. T. Nielsen.

 

Løsningen blev at udarbejde et direktiv, der beskrev en række af konkrete opgaver som Flyvevåbnet skulle løse. Resten måtte man så acceptere, ikke kunne lade sig gøre. Arbejdet resulterede i et dokument, som blev diskuteret og aftalt på plads på højeste niveau.

 

”At komme dertil er meget simpelt i teorien. I praksis var det en kæmpe udfordring og en kæmpe oplevelse at nå i mål med.”

 

Nyt kampfly

Den anden store udfordring i Max A. L. T. Nielsens tid i front for Flyvevåbnet var valg af nyt kampfly. Den proces, der havde kørt i omkring 15 år, kulminerede i de år, og det blev, hvad han beskriver som en af de allerstørste personlige udfordringer, han har været igennem.

 

”Jeg følte, at vi blev fanget i skismaet mellem det politiske ambitionsniveau og det militærfaglige input til det samme. Det spændingsfelt sad jeg midt i, og det kunne man godt mærke. Det føltes virkelig som at blive flået fra hinanden.”

 

Økonomiske hensyn og politiske ønsker sat op imod militærfaglig rådgivning gjorde det næsten umuligt at nå frem til en god løsning for Danmark, og det betød, at det på et tidspunkt var nødvendigt at sige fra. Og det er ikke nemt, når ens opgave er at få tingene til at nå sammen.

 

”Men det lykkedes jo til sidst - altså sådan at forstå, at vi fik bygget bro over det militærfaglige input og så det man politisk kunne se gennemført. Men du bygger ikke en bro, hvis der ikke er en kløft. Og du får det ikke løst uden konflikter undervejs”.

 

Det næste

Fredag den 17. juli 2026 gav Max A. L. T. Nielsen kommandoen videre for sidste gang. Det blev de facto hans sidste arbejdsdag, og han er nu officielt på vej på pension fra aktiv militær tjeneste. Men det betyder ikke, at han kommer til at sidde stille. 

 

”Jeg har lovet min kone, at jeg ikke laver aftaler før, vi er hjemme og er kommet på plads i huset. Så jeg har kun lavet én lille aftale med Forsvarsakademiet om at deltage i noget arbejde sammen med dem.”

 

De, der igennem årene har arbejdet for eller sammen med Max A. L. T. Nielsen, siger samstemmende, at han arbejder hurtigt og ekstremt meget. Det lægger han heller ikke selv skjul på, og han regner heller ikke med at skulle skrue ned, så længe lysten og energien er der. Han glæder sig til kun at løse opgaver, der er 100 procent baseret på lyst, som igen er baseret på ønsket om at dele ud af sin erfaring.

 

”Jeg håber, at jeg kan bidrage med noget inden for de felter, hvor jeg synes, at jeg har allermest erfaring. Jeg har ageret på generalsniveau i 18 år, så jeg mener, at jeg har gode erfaringer med at udøve ledelse på det politisk-strategiske niveau. Men nu må vi se,” siger Max A. L. T. Nielsen.

NATO Defense College (NDC)

NDC har uddannet NATO-ledere siden 1951 og ligger i Rom i Italien.
 

NDC har tre primære fokusområder – uddannelse, forskning og engagement.
 

Generalløjtnant Eigil Hilmar Wolff var den første danske kommandant på NDC i perioden 1974 – 1976.
 

Generalløjtnant Max A.L.T. Nielsen blev den 2. danske kommandant og den 33. kommandant på NDC.