Eftersøgning og redning

13. august

  • 11.05: Forsvarets redningscenter modtog melding om, at en paddleboarder var i mulige problemer ved Langeland. Sejleren kom selv i land.
  • 14.57: Forsvarets redningscenter modtog melding om observation af et drivende badedyr ud for Rømø. Ejeren blev lokaliseret på land. Der var ingen tegn på, at der var sket en ulykke.

14. august

  • 13.13: Forsvarets redningscenter modtog melding om, at en sejljolle var kæntret i Musholm Bugt. Sejleren kom selv i land.
  • 16.03: Nexø Redningsstation sejlede til assistance til en jolle, der var i problemer ud for Nexø.
  • 21.47: Forsvarets redningscenter modtog melding om, at en kajakroer var savnet ved Møn. Roeren kom selv i land, inden der blev indsat redningsenheder.

Maritime assistancer

13. august

  • 12.29: En sejlbåd meldte om grundstødning ved Als. Sejlbåden fik hjælp af en anden sejlbåd.
  • 15.14: En sejlbåd meldte om motorstop i nærheden af Nyborg. Båden blev slæbt i havn af en anden båd.
  • 18.54: En båd meldte om motorstop ud for Klintholm. Båden blev slæbt i havn af en anden båd.
  • 18.55: Dansk Søredningsselskab Lynæs assisterede en sejlbåd med motorstop ud for Hundested.

14. august

  • 11.17: Dansk Søredningsselskab Bogense assisterede en sejlbåd med rorproblemer ved Æbleø.
  • 18.25: Et fartøj fra Marinehjemmeværnet assisterede en motorbåd med problemer ud for Randers Fjord.
  • 19.30: Gedser Redningsstation sejlede til undsætning af en polsk sejlbåd med motorproblemer.
  • 23.35: Thyborøn Redningsstation hentede en jolle med motorstop ud for Thyborøn.

Olieobservationer / indsættelse af miljøberedskabet

13. august

  • 08.00: Et satellitbillede viste mulig forurening øst for Skagen. Hverken et dansk miljøfly eller et fartøj fra Skagen Redningsstation fandt tegn på forurening.
  • 13.42: Maritime Assistance Service modtog melding om en mulig forurening 6 sømil øst-sydøst for Anholt. Et fartøj fra Anholt Redningsstation sejlede til positionen uden at finde tegn på forurening.
  • 19.54: Satellitbilleder viste tegn på forurening ved flere platforme i Nordsøen. Maritime Assistance Service kontaktede operatørens kontrolenhed og afventer svar.
  • 23.59: Maritime Assistance Service modtog melding om forurening i Aabenraa Fjord. Et fartøj fra Marinehjemmeværnet sejlede til området og fandt store mængder pollen.

Forsvarets støtte til politiet

  • Forsvaret støtter politiet ved bevogtningsopgaver i Københavnsområdet.

Landsdelsregionernes støtte til politiet og det civile samfund

  • Hjemmeværnet/landsdelsregionerne støtter politiet ved grænsebevogtning.
  • Frivillige fra Hjemmeværnet har, under kommando af landsdelsregionerne, i perioden fra 5. til 12. august været indsat til støtte for politiet i 12 tilfælde.

Ammunitionsrydning

  • Ammunitionsrydderne har, i perioden fra 5. til 12. august, været indsat til støtte for politiet i 12 tilfælde. I yderligere fire tilfælde har vagthavende ammunitionsrydder ydet rådgivning til politiet.