Foto: Forsvaret

Den danske fregat Esbern Snare, her ved kaj på Flådestation Frederikshavn inden afgang, deltager fra i dag i den store internationale maritime øvelse Northern Coasts, forkortet NOCO. Foto: Forsvaret

Af Forsvarskommandoen

 

Den danske fregat Esbern Snare samt Søværnets minerydningskapacitet deltager fra i dag i den store internationale maritime øvelse Northern Coasts, forkortet NOCO.

 

Øvelsen har til formål at træne taktisk maritim krigsførelse i kystnære farvande. NOCO tager udgangspunkt i et realistisk krisescenarie og fokuserer på at styrke interoperabiliteten mellem de involverede domæner og deltagerlande. Samtidig bidrager øvelsen til at udbygge samarbejdet mellem NATO-allierede og partnere med henblik på at bidrage til en øget stabilitet og sikkerhed i Østersøregionen.

 

Blandt andet er et sigte med øvelsen, at de deltagende styrker træner evnen til at sikre fri sejlads i Østersøen og at kunne imødegå trusler eller forsøg på at lukke sejlruter. Østersøen er et af verdens mest trafikerede havområder, og det er vigtigt, at styrkerne træner deres evne til at sikre fri sejlads.

 

Stærkt signal

”Jeg er glad for, at Søværnet og de deltagende besætningsmedlemmer får mulighed for at træne i et realistisk scenarie og sammen med de andre deltagerlande at udvikle samarbejdet og interoperabiliteten. Det er vigtigt, at vi er flere nationer, der står sammen om at vise vores vilje og evne til at beskytte vores farvande og holde dem fri for trusler. Jeg er sikker på, at alle vil komme hjem med et stort udbytte samtidig med, at vi får sendt et signal til omverdenen om, at vi står sammen om at sikre vores interesser,” siger flotilleadmiral Bo Overgaard, næstkommanderende for Søværnet og chef for den danske stab, der leder en del af den internationale maritime overfladestyrke fra flagskibet Esbern Snare.

 

Foto: Forsvaret

Flotilleadmiral Bo Overgaard, næstkommanderende for Søværnet og chef for den danske stab, der leder en del af den internationale maritime overfladestyrke fra flagskibet Esbern Snare. Foto: Forsvaret

NOCO er en årligt tilbagevendende øvelse, som på skift ledes af Danmark, Tyskland, Sverige og Finland. I alt deltager 14 nationer, Tyskland, Canada, Estland, Letland, Litauen, Finland, USA, Polen, Holland, Belgien, Frankrig Sverige, Storbritannien og Danmark i NOCO.

 

Øvelsen er blevet afholdt årligt siden 2007 i Østersøen.

 

”Med udviklingen i verden og i teknologien er der altid grund til at opdatere sin viden og træningstilstand, genbesøge allerede udviklede procedurer og at udvikle nye. For eksempel har droner fået en stor betydning i blandt andet det maritime domæne og har en indflydelse på kamppladsen, og det er blot ét eksempel på, at det er nyttigt og nødvendigt, at vi regelmæssigt mødes og træner sammen med vores allierede,” siger Bo Overgaard.