Nyheder
Forlig
Døgnrapport
Arrangementer
Følg Forsvaret
Forsvarets arealer
Publikationer
Dette skyldes en tilpasning til den sikkerhedspolitiske situation og Hjemmeværnets fremtidige rolle i totalforsvaret. Denne tilpasning medførte nedlæggelse af Luftmeldekorpset og Tjenestestedskorpset. I stedet oprettedes to nye distrikter under Flyverhjemmeværnet – Flyverhjemmeværnsdistrikt Vest og Øst i henholdsvis Aalborg og Nykøbing Falster. Opgaverne fra de nu nedlagte korps bliver overført til det nye Flyverhjemmeværn, der har omkring 7500 frivillige medlemmer. Kerneopgaverne i fremtiden er målrettet mod bevogtning og sikring af flyvestationer og anlæg samt deltagelse i totalforsvaret. Nedlæggelsen af de to korps og etableringen af de nye distrikter blev markeret med en parade i Slipshavn ved Nyborg. I paraden deltog hjemmeværnspersonel fra hele landet, repræsentanter fra Flyvevåbnet, chefen for Hjemmeværnet, generalmajor Ulf Scheibye, Den Kommitterede for Hjemmeværnet, Erling Christensen og chefen for Flyvertaktisk Kommando, generalmajor Leif Simonsen.
National hundeførerbiathlon
Den 5.-6. april afholdt Flyvevåbnets Førings- og Operationsstøtteskole (FFOS) national hundeførerbiathlon på Flyvestation Karup. Stævnet havde bred deltagelse fra Flyvevåbnet, men også Søværnet var repræsenteret med deltagere fra Flådestation Korsør og Søværnets Operative Kommando. Hundeførerbiathlon består af to konkurrencer; en løbekonkurrence med hund med blandt andet passage af forhindringer og vandløb samt med momenter af skydning. Denne konkurrence blev vundet af flyveroverkonstabel C.B. Christensen fra Flyvestation Aalborg. Den anden konkurrence er mere baseret på hundearbejde og indeholder mange momenter, hvor hundene blandt andet skal demonstrere lydighed, bidearbejde og finde gerningsmænd indendørs og udendørs. Denne konkurrence blev vundet af flyveroverkonstabel J.T. Ravn fra Flyvevåbnets Førings- og Operationsstøtteskole.
Nyt fra Expeditionary Aerial Port Squadron (EAPS)
Alle danske enheder i Litauen er meldt operative, og de gør deres bedste for at støtte de belgiske F-16-bidrag. De indledende problemer med startbanen er overvundet takket være brand- og redningsfolkene fra Flyvestation Karup, der ved hjælp af maskiner og håndkraft har fået startbanen gjort anvendelig. Generelt er danskerne tilfredse med både opholdet på Siauliaibasen og hotelindkvarteringen. Ligeledes er der stiftet nye bekendtskaber med lokale nøglepersoner. Vagtholdet fra Brand- og Redningstjenesten på Flyvestation Karup blev på deres frivagt inviteret på lørdagsudflugt af chefen for den lokale brandtjeneste. Danskerne fik en rundvisning i bl.a. et kloster, som betegnes som en arkitektonisk perle, og andre seværdigheder i Siauliai by. Du kan læse mere om de danske soldaters hverdag i Litauen her på hjemmesiden under Internationale operationer.
Missioner med Flyvevåbnets redningshelikoptere
3. april: Brandsårspatient overføres fra Holstebro til Rigshospitalet.
3. april: Patient overføres fra Samsø til Skejby Sygehus.
3. april: En savnet mand frygtes at være kollapset af insulinchok under arbejde. Manden findes død af redningshold på jorden, og helikopteren returnerer.
5. april: Kvinde med hoftebrud overføres fra Rønne Sygehus til Rigshospitalet. Patienten flyves til Flyvestation Værløse, hvor Falck overtager den videre transport.
5. april: Baby overføres fra Rønne Sygehus til Rigshospitalet. Patienten flyves til Fælledparken, hvor Falck overtager den videre transport.
5. april: Dreng med hjernehindebetændelse ombord på færge flyves straks til Flyvestation Aalborg, hvorfra Falck overtager den videre transport til Aalborg Sygehus.
6. april: Besætningsmedlem ombord på bugserbåd i Østersøen har formodede hjerteproblemer og evakueres. Patienten flyves til Fælledparken, hvor Falck overtager den videre transport til Rigshospitalet.
6. april: F-16-fly har i forbindelse med take-off fra Flyvestation Aalborg mistet dele af dæk og vil foretage sikkerhedslanding. Helikopter gøres klar, men F-16-flyet lander uden yderligere problemer.
6. april: Patient med hjerteproblemer overføres fra Rønne Sygehus til Rigshospitalet. Patienten flyves til Fælledparken, hvor Falck overtager den videre transport.
Foto: Eskil John Nielsen-Ferreira, Flyvevåbnets Fototjeneste
Historiske datoer
16. april 1953: Leveringen af 26 Lockheed T-33A begynder.
15. april 1966: Træningsflighten flytter fra Flyvestation Aalborg til Flyvestation Skrydstrup og opgraderes samtidig til Træningseskadrille.
13. april 1971: Levering af 15 stk. Hughes H-500-helikoptere til Hæren begynder