[Oprindeligt publiceret af Flyverstaben]

Tekst og foto: Arne Bach Nielsen

Han ved, hvad han taler om, for han har prøvet det to gange. Han kom ind på et af Hærens værnepligtshold, men en ankelskade sendte ham hjem. Det slog ham ikke ud, og da anklen igen ville lystre, kom han ind igen. Det blev denne gang på Flyvevåbnets Førings- og Operationsstøtteskole (FFOS) i Karup han på ny trak i den spættede kampuniform.

- Jeg kan godt li’ at røre mig fysisk, og at tingene går op i en højere enhed. Jeg har søgt om at blive optaget som sergentelev, og det vil være fint at blive udsendt og få en på opleveren, fortæller Michael Nielsen, hvor interviewet lige har givet ham en pause i dagens lektion i førervirksomhed.

Bliver han optaget på sergentuddannelsen, kan han se frem til 6 uger med Flyvevåbnets Militæruddannelse (FMU), og i kølvandet følger 28 ugers sergentuddannelse. Hele forløbet foregår på FFOS.

- Jeg kan mærke, at værnepligtstiden styrker ens karakter, og har ikke meget med kadaverdisciplin at gøre. Jeg kan derimod godt li’, at der er system i tingene, siger Michael Nielsen, der kommer med en HH-eksamen fra Silkeborg. Han understreger, at uanset hvad unge mennesker vil med deres fremtid, så er værnepligten en god ballast at have med.

Interviewet er slut. Michael Nielsen rejser sig fra stolen og fatter hans gevær og regnvåde basis henne i hjørnet. Minutter efter stiller han igen ude i den silende oktober-regn hos resten fra hans deling. Lektionen i førervirksomhed lader sig ikke stoppe af vejret.