[Oprindeligt publiceret af Flyverstaben]

Hvis fire kampvogne skal til Kandahar i Afghanistan fra Karup, skal der en del planlægning til for at få det hele til at gå op i en højere enhed. Areal Port Service (APS) under Combat Support Wing står for logistikken under den fjorten dage lange øvelse, der i øjeblikket er i gang.
Jan Svendsen er ansvarlig for, at det hele forløber rigtigt. Han står på pladsen foran shelter 109, da lastbilen med Leopard II på ladet kommer kørende ind.
  ”Vi har listet alt lige fra blyanter til kampvogne, så det ville være nemt for folkene i Kandahar at pakke dem ud,” fortæller han. Øvelsen slutter på mandag, hvor alt udstyret bliver kørt tilbage Holstebro, hvor det kom fra.
Et af formålene med øvelsen er at se, hvor lang tid det vil tage at samle materiellet, hvis regeringen bestemmer sig for at sende et lignende bidrag. Det samlede materiel vejer 980.000 pund og man skal bruge fem Antonov fly til at fragte det hele. Jan Svendsen viser, hvordan materiellet er samlet i klynger, en til hvert af de fem fly.
Et problem er allerede opstået på den vindblæste plads. Hæren kommer nemlig med de store kampvogne i den forkerte rækkefølge.
”Det er jo vigtigt, at den kampvogn som skal med de første fly, står forrest i shelteren!” smiler Jan Svendsen.

kathrine@mil.dk