[Oprindeligt publiceret af Flyverstaben]

Pr. 1. september 2007 bliver Oberst Niels Sværdborg ny chef på Fighter Wing Skrydstrup. Han kommer fra jobbet som chef for Expeditionary Air Staff.

- Det er den bedste Oberst i jobbet, siger Flyvevåbnets øverste chef, Generalmajor Stig Østergaard Nielsen.

Ny chef for Expeditionary Air Staff bliver Oberst, Søren Wilhelm Andersen, der siden sin afgang fra Fighter Wing Skrydstrup i marts måned, har siddet i en stilling i Flyvertaktisk Kommando.

Den fungerende chef på Fighter Wing Skrydstrup, Oberstløjtnant Palle Mørkøre skal pr. 1. september tilbage i sit job som afdelingschef i Flyvertaktisk Kommando.

- Det er en karriereplan, som jeg havde forventet i Flyvevåbnet efter at have stået i spidsen for Nato-eksaminationen her i juli, siger Palle Mørkøre til rokaden.