[Oprindeligt publiceret af Flyverstaben]

Civile medarbejdere iklædt alt fra skjorter og vindjakker til røde og blå overalls strømmer ind gennem døren i det lille briefinglokale i kælderen under Flyvertaktisk Kommando. Snart må der bæres ekstra stole frem, så alle kan være der. Oprindelig skulle det have været en briefing for et par interesserede maskinmestre, men interessen viste sig at være langt større, og nu er der 25-30 mennesker i lokalet.

- Omelet? Griner en mand, da han ser powerpointpræsentationens overskrift.
OMLT står for Operational Mentoring and Liaison Team. Det er den mentoropgave som Flyvevåbnet er tovholdere på fra januar 2009 og frem til 2012.
Opgaven går ud på, at rådgive den afghanske hær i den daglige drift af den store militærlejr Camp Shorobak der ligger ved siden af Camp Bastion i Helmandprovinsen.
- Afghanerne er meget dygtige soldater. Da vi var dernede mødte vi folk der havde 27 års kamperfaring. Men de er ikke vandt til den planlægning og koordination, der skal til for at drive en forlægning, forklarer projektleder Jens Have fra operationsplanlægningssektionen i Flyvertaktisk Kommando.

Det er specielt en mentorstilling som maskinmester man skal finde folk til blandt FBE’s medarbejdere, men de civile bliver også opfordret til at byde ind, hvis de mener at have kvalifikationer til nogle af de andre stillinger. For eksempel som forsyningsmentor eller assistent for stabschefen.
Mikkel Vindbæk er maskinmester, og har tidligere været udsendt til Kosovo. Han mener at briefingen har dæmpet noget af den nervøsitet de civilt ansatte følte når de hørte om en opgave i Afghanistan.
- Jeg var ikke nervøs i Kosovo, men Afghanistan lød mere dramatisk. Men jeg synes ikke det virker så farligt nu. Jeg tror de fleste er kommet tættere på at sige ja til en udsendelse, mener han.
Maskinmester Louis Øbo Andersen på 63 er også positiv:
- Jeg kunne sagtens finde på at tage af sted, hvis ikke jeg bliver dømt ude på grund af alderen griner han.