[Oprindeligt publiceret af Flyverstaben]

I cafeteriet på Kabul International Airport vrimler det med soldater og civile fra hele verden. Amerikanere, spaniere, italienere, hollændere, litauere og mange andre. Ved et bord sidder tre flyversoldater fra det danske radarbidrag DARIS og spiser. En telefon ringer i lommen på den ene af dem, radarbidragets leder, Jan.
-This is the danish radar, siger han, da han tager røret. Efter en kort telefonsamtale lægger han på.
- Det er radaren.
De to andre radarfolk ved bordet lader mad være mad, forsvinder hurtigt ud af cafeteriet og sætter i løb. De skal have rettet en fejl på radaren.

Når radaren er ude af drift, går der ikke længe, før der dannes kø både blandt de fly der skal til at lette, og de, der hænger i luften og venter på tilladelse til at lande.
- Trafikken falder til en tredjedel, fortæller Jan.
Heldigvis har radaren en rigtig god driftsstatistik. Den kører uden problemer 98-99 procent af tiden.

Sort skærm fra den amerikanske radar
I lufthavnens kontroltårn har man også mulighed for, at modtage billeder fra en amerikansk radar. Men da vi besøger kontroltårnet peger radarteknikeren Peter på en slukket skærm, der står bag den skærm der leverer billedet fra den danske radar.
- Det er den skærm, der viser det amerikanske radarbillede, forklarer han.

Den danske radar har været brugt til luftforsvar med de nu udfasede Hawk missiler. Derfor drejer radarhovedet hurtigt rundt, så radarbilledet bliver opdateret hurtigt. Til gengæld har den ikke så lang rækkevidde. Det hurtigt opdaterede billede er perfekt, når man skal holde styr på luftrummet over en travl lufthavn som Kabul, der har omkring 300 starter og landinger dagligt.