[Oprindeligt publiceret af Flyverstaben]

På Dansk Militær Idrætsforbunds (DMI) repræsentantskabsmøde i april blev Idrætsforeningen for Flyvestation Karup (IFK) hædret af forbundet, idet foreningen fik tildelt Idrætsmærkepokalen, som den bedste Danske militære idrætsforening i 2008.

Idrætsmærkepokalen blev udsat første gang i 1964, og i de 44 år der nu er gået, har Idrætsforeningen for Flyvestation Karup modtaget pokalen ikke mindre end 17 gange.

Idrætsmærkepokalen gives til den idrætsforening der gennem et år har scoret flest 1., 2. og 3. pladser i samtlige af de 20 idrætsdiscipliner der kæmpes om under Dansk Militært Idrætsforbunds regi.

Idrætsforeningen for Flyvestation Karup har i året 2008 vundet pokalen med i alt 18 points tæt fulgt af Ålborg Kaserners Idrætsforening (AKIF), som opnåede 16,5.
Nummer 3 blev Idrætsforeningen Flyvestation Skrydstrup (IFS) med 12 points.

Idrætsforeningen for Flyvestation Karup har således deltaget i et bredt spektrum af forbundets aktiviteter, og har bl.a. fået de nødvendige points i badminton, bordtennis, golf, fodbold inde, hånd¬bold, beach volley, cykling, duathlon, flugtskydning og biathlon orientering.

Formanden for Idrætsforeningen, Ole Johnsen modtog pokalen af Generallæge Erik M. Darre, der er Chef for Forsvarets Sundhedstjeneste og Formand for Dansk Militær Idrætsforbund.

Det var en meget stolt formand, der modtog prisen:
- Idrætten på Flyvestation Karup har gode kår, de ansatte har alle muligheder for at komme i god fysisk form, efter der nu er stillet 2 timer til rådighed til idræt hver uge. Derfor er det også muligt at finde gode kollegaer, der vil være med til at dyrke de mange forskellige sportsgrene, fortæller han.

- Man må så heller ikke glemme, at selv om Idrætsforeningen for Flyvestation Karup med sine 1410 medlemmer er den største idrætsforening i forsvaret, er det en meget stor ære netop at hente denne pokal, da den dækker så mange idrætter, pointerede Ole Johnsen.