Nyheder
Forlig
Døgnrapport
Arrangementer
Følg Forsvaret
Forsvarets arealer
Publikationer
Mens busser fra alle egne af Danmark fragtede soldater til Christiansborg Slotsplads i København, deltog Kongehuset og store dele af regeringen sammen med pårørende og et mindre antal soldater i en mindehøjtidelighed i Holmens kirke.
Bevæget ceremoni
Siden 1948 har i alt 91 danske soldater mistet livet under udsendelse i internationale missioner. Alle 91 navne blev læst op og hærprovst Ole Brehm Jensen fortsatte:
– Mange er kommet hjem som stærkere og mere modne og mere taknemmelige mennesker. Kommet hjem med bevidstheden om, at de gjorde, hvad de kunne og gjorde, hvad de skulle, og at det faktisk havde en betydning både i den lille og den store sammenhæng. Mange er kommet hjem med ar på sjæl og legeme og må leve videre med de mærker, de bærer på. Danmark skylder dem og deres pårørende en tak. Nogle er kommet hjem i kister. Efterladte må bære sorg og savn.
Statsminister Lars Løkke Rasmussen sagde efterfølgende i sin tale:
- Den 5. september vil herefter altid stå som en symbolsk dag, fordi den på behørig vis markerer det officielle Danmarks dybe respekt for og anerkendelse af den indsats, som alle vores udsendte i snart en menneskealder har ydet for frihed, fred og sikkerhed. Og statsministeren fortsatte: - Tak til alle der på Danmarks vegne har gjort en indsats for frihed, fred og sikkerhed ude i verden. De og I har gjort en forskel. Tak til alle der på Danmarks vegne aktuelt er udsendt på en mission af Danmark. I gør en forskel. I gør os stolte. I fortjener vores dybeste respekt. Æret være vore faldnes minde.
Storslået parade
1200 soldater, som havde været udsendt i perioden 5. september 2008 – 5. september 2009, deltog i paraden på Christiansborg Slotsplads. Blandt talerne var lederen af Socialdemokraterne Helle Thorning-Schmidt og forsvarschef, admiral Tim Sloth Jørgensen. Fra Flyvevåbnets ledelse deltog bl.a. generalmajor Henrik Dam og brigadegeneral M.A.L.T. Nielsen. Kontingentet fra Flyvevåbnet var under kommando af oberst H.C.E. Nielsen.
Reception og underholdning
Efter paraden bød folketingets formand, Thor Pedersen, på reception med en let anretning og musikalsk underholdning. Men hvor højtideligheden i Holmens kirke og i nogen grad også under paraden var præget af eftertænksomhed, var smilene for alvor kommet tilbage hos soldaterne ved receptionen og den efterfølgende underholdning. Som afslutning på en mindeværdig dag, underholdte forskellige bands fra scenen på Christiansborg Slotsplads, og ved 18 tiden, kunne busserne fragte soldaterne hjem til bopælen igen.
Den 5. september er således en officiel dag, |
FAKTA BOKS Baltic Air Policing 2009 (BAP09)
Se også TV indslag på Forsvarskanalen.dk
|