[Oprindeligt publiceret af Flyverstaben]

Den nye antenne i Karup er ikke bare stor, men kæmpestor. Den er cirka 13 meter høj og selve parabolen er ikke mindre end ni meter i diameter. Det er en såkaldt SHF SATCOM station, som FMT nu har overdraget til Combat Support Wing/eskadrille 615 i Karup. Stationen er blevet til i et samarbejde med Flyvertaktisk Kommando, Forsvarets Bygnings- og Etablissementstjeneste og brugerne i Karup.

Forbedret kommunikation
Den nye og store antenne er en del af et større anlæg, der løbende vil blive udbygget i 2009, hvor stationen til sidst vil råde over syv til otte antenner med paraboler i størrelsesordenen 2,4 til 9 meter. Når stationen er fuldt udbygget vil forsvaret have forbedret sin satellitkommunikation væsentligt. Udvekslingen af information til og fra eksempelvis enhederne i INTOPS, til ABSALON og enhederne i Kosovo vil blive forbedret, da satellitkommunikations-stationen er til for alle tre værn.

Brugervenligt
Sammen med overdragelsen af selve stationen følger noget ganske vigtigt, der har taget lang tid at lave. En detaljeret vedligeholdelsesplan, som i fremtiden vil gavne såvel brugerne som FMT.
- Vedligeholdelsesplanen er lavet lige efter bogen, så brugerne dag for dag kan se, hvad der skal laves. Alt står i SAP, og det skulle væres sådan, at der popper et lille vindue op på de ansvarliges computer – ligesom når man har et møde. Og her står dagens opgaver så, fortæller systemingeniør Hans Eggers fra Kommunikationssektionen i FMT.

Detaljeret opgavebeskrivelse
Han fortæller videre, at det samlet set har taget over en måned at lave den konkrete vedligeholdelsesplan. For planen indeholder alt tænkeligt, hvad der skal laves. Om det så er en visuel kontrol, olieskift, snerydning og vask af parabolen samt støvsugning af støvfiltre. Og for hver opgave er det beregnet, hvor lang tid det tager, så de operative kan sætte de rette ressourcer af til det, og så man kan beregne, hvad driften fremover vil koste i kroner og øre.

Samarbejde i særklasse
Såvel sektionschef Jacob Plum Munk, systemingeniør Hans Eggers fra Kommunikationssektionen som Ming Yun Shan, der er Kapacitets Manager i KALU roser deres samarbejde med brugerne, som har været involveret i arbejdet fra dag ét. Det har givet dem viden om stationen, før de egentlig har fået den overdraget.
- Arbejdet har virkelig været effektivt. Også selvom man har fulgt procedurerne til punkt og prikke ved blandt andet at anvende DeMars PM. Og jeg håber, at andre vil stjæle fra vores vedligeholdelsesplan med arme og ben. Den er ret enestående, og kan andre bruge vores erfaringer til noget, så synes jeg det vil være rigtig godt, fortæller sektionschef Jacob Plum Munk.
Af Flemming Diehl