[Oprindeligt publiceret af Flyverstaben]

Arrangementet blev tilfældigt aftalt ved et møde mellem danskerne, amerikanerne og afghanerne. Alle parter syntes det var en god idé, og et arrangement kom op at stå på rekord tid.

Der var flere forhold at tage i betragtning. Der skulle bygges mål, der skulle sikres det rigtige tøj til holdene, sættes hold og så videre. Holdene kom til at bestå af Danmark, Afghanistan, UK, USA og Bahrain. Afghanerne havde tidligere ønsket sig sportstøj og sko. Da det ikke lige lod sig gøre at handle tøj ind til dem på så kort tid, var der enighed om at spille i kampuniform med kampstøvler, men uden jakke for afghanernes skyld.

Alle fem hold mødte op til aftalt tid og turneringen gik i gang. Danmark skulle være det første hold til at spille mod Afghanistan. Vores hold var blevet sammensat af syv af de bedste OMLT’ere forstærket med gode spillere fra Danish Batte Group. Det kunne simpelthen ikke slå fejl. Vi var et stærkt team.

Afghanerne stillede imidlertid - som de eneste - op i professionelt antræk med shorts, T-shirts og fodtøj i de gode mærker. Nogen havde sponsoreret tøj til dem. Det skulle senere vise sig - på trods af vores gode hold, at afghanerne vandt med fem mål, og vi måtte nøjes med et rundt nul. Eksperter på holdet peger naturligvis på påklædningen som den afgørende faktor.



Afghanerne vandt over Bahrain i en straffesparkskonkurrence, som næsten ikke kunne ses af tilskuerne, fordi de afghanske tilskuere dannede en massiv kreds rundt om målfeltet.
Endeligt spillede vi lige op med amerikanerne, som briterne havde vundet over. I finalen var afghanerne mod briterne, hvor afghanerne måtte lide et nederlag. Arrangementet var absolut en succes. Der er helt sikkert grundlag for at afholde et sådan arrangement i fremtiden igen.

Den endelige stilling blev:

Afghanistan – Danmark   5-0
UK - USA  1-0
Afghanistan - Bahrain  3-2
Danmark – USA  0-0
Afghanistan – UK (Finale)   0-2