[Oprindeligt publiceret af Flyverstaben]

Som mange sikkert har erfaret, rummer portrættet af forhenværende Statsminister Anders Fogh Rasmussen en god portion symbolik. Et af de mere iøjefaldende elementer er naturligvis det C-130 Hercules transportfly, som dominerer baggrunden.

Et nærmere kig på maleriet afslører, at det helt præcist drejer sig om B-537, som rent faktisk et af de fire danske Herculesfly. 

At det netop er en dansk Hercules er langt fra nogen tilfældighed, og maleren Simone Aaberg Kærn afslører her en flig af sine og Anders Fogh Rasmussens tanker omkring Hercules’ens rolle i maleriet.

- Der skal et team til at flyve en Hercules, et fællesskab - præcis ligesom det at lede et demokratisk land også er et teamwork. Flyveren er jo også et transportfly, som har forsyninger med, og ligesom Anders Fogh, kommer det med noget. Det skal også symbolisere, at statsministeren er kaptajnen, men også at uden befolkningen, medarbejderne og familie ville ingenting være muligt, forklarer Simone Aaberg Kærn.

- Ingen pilot flyver alene, for bagved er der en masse mennesker, som får maskinen til at fungere, fortæller hun.


Kigger man godt efter, kan tre ansigter ses i cockpittet. Ifølge Simone Aaberg Kærn er der rent faktisk tale om navngivne besætningsmedlemmer fra transporteskadrillen 721, som har til huse på Flyvestation Aalborg.

For Simone Aaberg Kærn er netop det eksempel meget konkret, for hun er selv uddannet pilot og tilbagelagde for et par år siden turen fra Danmark til Afghanistan i en lille sportsflyver fra 60'erne. Det var i forbindelse med filmen Smiling in a warzone, hvor Simone ville hjælpe en ung afghansk pige med at realisere drømmen om at blive pilot. I forbindelse med det projekt fik hun gode råd og anden hjælp med på vejen fra Flyvevåbnet. 
     

- For mig er flyveren på portrættet derfor også en tak fra mig til Flyvevåbnet – alle jer der hjalp, både dem jeg kender, og alle jer, jeg ikke kan nævne eller kender til, fortæller Simone Aaberg Kærn. 

Der er også gemt andre af Forsvarets kapaciteter end C-130 i portrættet, men dem må beskueren selv kigge nærmere efter.


B-537, hvor Dannebrogsfarvene - ligesom på portrættet - ses tydeligt på propellerne. Foto: FLVFOT NORD


Den del af billedet, hvor Herculesen er malet, symboliserer, ifølge Simone Aaberg Kærn, den internationale og aktivistiske udenrigspolitik i Irak eller Afghanistan - men det skal også bringe tankerne hen på klitterne ved Vesterhavet. Her er det B-537 ved sidstnævnte. Foto FLVFOT.