[Oprindeligt publiceret af Flyverstaben]

Fighter Wing Skrydstrup fik torsdag d. 15. juli overdraget det første M5-modificerede F-16 fly fra Aircraft Maintenance Squadron.

Flyet - med stelnummer ET612 - skulle have fløjet en prøvetur på dagen for at teste modifikationen, men den blev aflyst umiddelbart inden take-off. Med ved flyet var major Jens Aabo, som er ansvarlig for F-16 i Forsvaret Materieltjeneste.


Claus Rasmussen (med pilotnavnet MIR) og Jens Åbo fra Forsvarets Materieltjeneste står ved den M-5-modificerede F-16, som Fighter Wing Skrydstrup fik overdraget den 15. juli 2010. (Foto: Brian Jensen)

M5 modifikationen er med til at øge kompetencerne blandt teknikerne på Skrydstrup, og den er på den måde med til at forberede medarbejderne på den teknologi, der findes i de kampfly, der er mulige afløsere for F-16. 

Modifikationen sammenkæder flyets navigationssystem med GPS, så navigationen fremover bliver endnu mere præcis, og den forbedrer anvendelsen af præcisionsammunition. Endvidere indeholder modifikationen 3D-lyd, som blandt andet præsenteret missiltrusler og radarstråler for piloten fra de rigtige retninger, så piloten fremover hurtigere kan få et overblik over trusselsbilledet. 

Modifikationen er gennemført med støtte fra blandt andre Hovedværksted Aalborg.