[Oprindeligt publiceret af Flyverstaben]

Dybt koncentrerede og med sikre hænder sætter de to reddere hjertepumpen på den forulykkede på båren. De starter den voldsomme maskine, der ved hjælp af en sugekop hiver brystkassen op og trykker den ned igen – mekanisk hjertemassage, der giver redderne frie hænder til at behandle deres patient, der i dag heldigvis kun er en dukke.

Det var scenariet, der fredag kunne opleves ved Eskadrille 722’s stand for enden af Strøget op mod Christiansborg Slotsplads. Anledningen var 112-dagen, et arrangement, der på politisk plan sætter fokus på udvikling og muligheder indenfor redning og førstehjælp, og som på mere folkeligt plan handler om at vise befolkningen, hvordan det samlede danske beredskab arbejder.


Der var ingen slinger i valsen, da den forulykkede dukke skulle bringes tilbage til livet. (Foto: Charlotte Basie)

Der var derfor et kæmpe opbud af alle eksisterende beredskaber lige fra brandvæsen, ambulancer og dykkerberedskab til de mere specialiserede af slagsen, som for eksempel de, der tager sig af at inddæmme og rydde op efter kemisk forurening.

I kontakt med befolkningen

Kaptajn Kim Scheel, der deltog ved 112-arrangementet, fortalte om behovet for at komme i kontakt med befolkningen:

- Der er mange, der ikke ved, at vi eksisterer, eller hvad vi egentlig laver. Især her i København, mens folk i yderområderne og på øerne er lidt mere bevidste, fordi det er dem, der får brug for os, når de kommer til skade.

- Det gælder også om at vise, hvilken kapacitet vi kan stille op med, så både befolkning og politikere kan se, at der er en god grund til, at vi er en del af det danske beredskab, forklarede han.


Børnene her var dybt fascinerede af redningsarbejdet og alt udstyret, men der var også rigtig mange voksne, der nysgerrigt stillede spørgsmål. (Foto: Charlotte Basie)

Flyvevåbnets skulle foruden sin stand med redderne have demonstreret en redning i havnebassinet ved Den Sorte Diamant, men det blev aflyst, fordi der var brug for redningshelikopteren i forbindelse med dagens store kæntringsulykke ved Præstø (for mere info, se hjemmesiden for Søværnets Operative Kommando).