[Oprindeligt publiceret af Flyverstaben]




Oberstløjtnant Peter Johan Bødker tager imod generalløjtnant Ralph Jodice II, Joint Force Air Component Commander.

Efter modtagelsen, fik generalen en kort briefing ved oberstløjtnant Peter Johan Bødker. Under briefingen fik Ralph Jodice II lejlighed til at tale med piloter om missionerne samt med teknisk personel, blandt andet en længere briefing om de våben, som danskerne anvender.


OS Thomas fortæller generalen om de forskellige våbensystemer, der bruges på de danske F-16.

Endvidere fik generalen mulighed for at sidde i cockpittet på en dansk F-16, hvor MUK forklarede lidt omkring systemerne og betjeningen af dem.


MUK fortæller general Ralph Jodice II om cockpittet i F-16.

Inden afgangen, udtrykte generalen sin tilfredshed med det danske bidrag og med danskernes indsats. Specielt blev detachementets evne til at udvise fleksibilitet fremhævet samt evnen til hele tiden at levere Air Power over Libyen.