[Oprindeligt publiceret af Flyverstaben]

Under anflyvning til inspektionsskibet HVIDBJØRNEN, som for nærværende ligger til kaj i Grønnedal, måtte skibets helikopter foretage en nødlanding på vandet på skibets styrbords side. Helikopteren holder sig umiddelbart flydende, og samtlige tre besætningsmedlemmer og to passagerer blev reddet op på kaj i god behold.

Årsagen til ulykken, der fandt sted klokken 16.16 lokal tid, er endnu ikke fastlagt. Forsvarets Havarikommission er orienteret, og går nu i gang med at undersøge hændelsen.

Grønlands Kommando vil i samarbejde med HVIDBJØRNEN forsøge at forhindre helikopteren i at synke indtil nærmere instrukser fra havarikommissionen foreligger.

Opdateringer om hændelsen vil være at finde på Grønlandskommandoens hjemmeside på: www.forsvaret.dk/glk

Ved spørgsmål fra pressen henvises til:
pressevagttelefonen: 2256 9977.

 
Arkivfoto.