[Oprindeligt publiceret af Flyverstaben]

- Ude i vedligeholdelsesarbejdet omkring helikopterne kan jeg godt bruge folk, som ikke er flymekanikere. Derfor, hvis I er interesserede, så giv jer til kende, så må vi se om vi kan arbejde hen mod en løsning, som giver jer og os muligheden for at drage nytte af hinanden.

Sådan bød oberstløjtnant Ole S. Nielsen og chef for Logistic Group velkommen til seksten soldater fra det nyoprettede kamppausekompagni fra Gardehusarregimentet i Slagelse. Han understregede, at det fortsat kun er en idé at anvende soldaterne på denne måde, men en ide, som han vil arbejde videre med.

Soldaterne blev indledningsvis vist rundt på Flyvevåbnets hundeskole, hvorefter de blev indviet i Helicopter Wing Karups arbejde med de tre helikoptertyper Lynx, Fennec og EH101, samtidig med at de fik en rundvisning i hangarområdet.

Efter rundvisningen gav flere udtryk for at være interesserede i at høre mere om at arbejde i en helikopterhangar.




Kaptajn Kristian L. Hansen, der er chef for kamppausekompagniet, fortæller, at ideer som denne vil blive samlet ved det nyoprettede veterancenter i Ringsted, som fra årsskiftet er ansvarlig for at hjælpe soldaterne med at finde deres nye fremtid inden eller uden for forsvarets rækker.

Soldaterne er i kamppausekompagniet på grund af fysiske og/eller psykiske skader efter en eller flere udsendelser til Afghanistan. Foreløbig er soldaterne i kompagniet på ubestemt tid, men udgangspunktet for alle er, at kamppausekompagniet ikke er et sted, hvor man dukker sig. Det gælder om at komme videre. Når man er klar til det, vel at mærke.

- Der er tre måder at forlade kompagniet på. Enten vender man tilbage til sin enhed, ellers også bliver man placeret i en anden enhed. Den tredje vej videre er et civilt job, fortæller kompagnichef Kristian L. Hansen, der har været meget involveret i at få oprettet kompagniet.