[Oprindeligt publiceret af Flyverstaben]

I denne uge har F-16 piloterne fra Fighter Wing Skrydstrup affyret luft-til-luft missiler over Nordsøen.  Det er et NATO-krav, at de mindst hvert tredje år skal affyre et skarpt missil.

 - Man kan træne rigtig mange ting i simulator, og ved at simulere affyring ude i flyet, men der er alt andet lige en højere stressfaktor, når du ved, at når du trykker på den røde knap, så sender du altså et skarpt missil afsted. Det fortæller piloten med flyvernavnet "AND", der selv flyver F-16, og som er ansvarlig for gennemførelsen af missilaffyringerne i denne omgang.

Det giver et ryk i flyet, og larmer voldsomt, når missilet affyres og accelerer op til et par gange lydens hastighed i løbet af meget kort tid. Netop den oplevelse kan ikke opleves på andre måder, end ved at skyde med skarpt. Ligesom man ikke vender sig til at skyde med et gevær, ved kun at råbe bang.

- Al vores træning handler overordnet set om at minimere alle usikkerheder og stressfaktorer inden det en dag bliver alvor. Derfor presser vi også træningen til det yderste herhjemme. Faktisk var jeg ofte mindre presset under operationerne i Libyen, end jeg af og til har været under træningen herhjemme, fortæller AND.

Missiler er i sagens natur farlige, og derfor foregår affyringen ude over Nordsøen, hvor der er god plads. Forud for hver skydning afsøger den sikkerhedsansvarlige et meget stort område for skibe eller civile fly, sådan at fragmenter fra missilerne ikke rammer ned i andet end havet.

Se video af en missilaffyrring her


Missilerne, der er blevet afskudt i løbet af ugen, er varmesøgende, og er designet til at låse sig fast på for eksempel udstødning fra en jetmotor. Til at simulere et fly kastes en brændende flare ud i faldskærm fra en C-130J eller en Challenger.


Et AIM-9L varmesøgende luft-til-luft missil affyres over Nordsøen i går, torsdag. To fly skyder på samme tid mod den samme flare. Det sker dels for at spare flares og den tid, det tager for flyet at kaste endnu en flare og komme fri af området.