[Oprindeligt publiceret af Flyverstaben]

Klokken 8.30 indløber den første alarm: Et F-16 er kollideret med et passagerfly i luften og det er uvist, hvor mange der er sårede. Flyene er styrtet ned på Flyvestation Skrydstrups område og både politiet, Falck, brand og redning, Rescue Center West, Politihjemmeværnet, Beredskabsstyrelsen og frivillige brandmænd, er en del af redningsteamet. Ingen ved hvor slemt det er.

Øvelsen der varede knap 5 timer, og involverede 23 figuranter der fungerede som sårede, er alt i alt gået rigtigt godt, det fortæller uddannelsesleder Lars Andersen, der har planlagt øvelsen:
- Øvelsen har været en succes. Det har været godt at få trænet samarbejdet med de civile myndigheder, som vi har svært ved at mødes med til hverdag. Og så har øvelsen styrket vores interne beredskabsplan. 

Øvelsen var sat til at skulle stoppe klokken 14.00 og forventningen var, i følge Lars Andersen, at de så skulle gå rundt, og bede øvelsesdeltagerne om at stoppe øvelsen, og figuranterne om at rejse sig fra bårene. Det var dog ikke tilfældet:
-Vi stoppede øvelsen omkring klokken 13, da vi løb tør for opgaver. Alle var blevet evakueret og behandlet og der var ikke mere at lave, forklarer uddannelseslederen og uddyber:
-Alle de sårede var udstyret med et kort med en tidslinje, der angav, hvad de fejlede og hvornår de skulle forestille at være døde, hvis ikke de fik det rette behandling i tide. Ingen af de sårede nåede at dø, da redningspersonalet havde prioriteret patienterne rigtigt, og fik dem behandlet og stabiliseret i den rigtige rækkefølge.

Så alt i alt var øvelsen en succes.


De sårede bliver transporteret ud af passagerflyet, som er styrtet ned på Flyvestation Skrydstrups område.


Studerende fra Sygeplejeskolen i Sønderborg var figuranter i øvelsen.

En brand i et autoværksted er antændt af en flyvinge; så der skal slukkes ild flere forskellige steder.