[Oprindeligt publiceret af Flyverstaben]

Det ny systemet bliver især brugt til at spotte dyr på startbanen om natten, hvor der hurtigt kan opstå meget uheldige episoder, når flyene er på vej til at tage af eller lande. FLIR-systemet er så effektivt, at der på to timer blev skudt 20 harer på to timer, mens der på tre måneder i foråret kun blev skudt fire.

- Det er helt sikkert et godt redskab til at opdage dyrene i mørket. Før måtte vi køre en tur op og ned af banen inden flyvningerne for at skræmme for eksempel rådyr væk. Men de kunne jo bare komme tilbage igen, så snart vi var væk, og så er den næste, der ser dem måske en F-16 pilot, der er på vej til at tage af med 200-300 km/t. Med det nye kamera kan vi også holde øje med dyrene på lang afstand om natten, og det er helt sikkert en stor hjælp, forklarer Tonny Andersen. Som brandmand på flyvestationen varetager han også rollen som mågejæger. 



Systemet er langt hen ad vejen det samme, som bruges i både Flyvevåbnets redningshelikopterne og Fennec-helikoptere til at finde nødstedte mennesker i havet eller på landjorden. Her er det måge- jægeren selv, der demonstrerer.

Indkøbet af det nye system er foranlediget af et par uheldige episoder, hvor blandt andet råvildt har opholdt sig på startbanen, samtidig med, at flyene skulle til at tage af. 


- Især hvis vi skal have F-16 afvisningsberedskabet på vingerne om natten, er det vigtigt at kunne afsøge hele banen i en fart. Tidligere har det slet ikke kunnet lade sig gøre lige så effektivt som med det her infrarøde system, fortæller Tonny Andersen.

Fakta
På alle Flyvevåbnets tre flyvestationer- og i alle større civile lufthavne – er ansat såkaldte mågejægere, som har til opgave at skræmme eller skyde dyr, der udgør en trussel for flyvesikkerheden. Ofte er det dog nok blot at skræmme.


FLIR-systemet er så effektivt, at der på to timer blev skudt 20 harer på to timer, mens der på tre måneder i foråret kun blev skudt fire.