[Oprindeligt publiceret af Flyverstaben]

Der er i alt fløjet i omegnen af hele 13 timer mellem torsdag og fredag morgen (den 22.-23. maj) med Flyvevåbnets tre redningshelikoptere på beredskab.

For vagten i Roskilde begyndte det med en eftersøgning ved Farøbroerne torsdag morgen ved 05.00-tiden. En person var formentlig sprunget i vandet fra broen.


I luften ved Kalø Vig med Kalø Slotsruin i baggrunden. (Foto: ESK 722)

I løbet af torsdag eftermiddag havde samme mandskab en tur til Rønne efter en diabetes patient med nyresvigt.

Fredag morgen var der igen afgang for Roskildes SAR-vagt (search and rescue), denne gang til en på eftersøgning ved Kaløvig efter en forsvundet person. Det viste sig at være en selvmorder. Han blev fundet af politiet ved Havhuse, hvor han lå under en badebro. Redningshelikopteren landede for at se, om lægen ombord kunne yde assistance, men manden overlevede ikke.

Se flere billeder fra missionerne på Flyvevåbnets Facebookside.

Aalborg og Skrydstrup fløj også

Det var ikke kun i Rosklide, at der blev fløjet missioner i det pågældende døgn. Også redningshelikopteren med base på Flyvestation Skrydstrup måtte i luften torsdag den 22. maj klokken 22.57 for at overføre en brandsårspatient fra fra Aabenraa til Rigshospitalet. Og klokken 04.27 næste morgen måtte de af sted igen for at evakuere en patient fra serviceplatformen Hermod 320 kilometer ude i Nordsøen til sygehus i Esbjerg.

Besætningen og helikopter fra SAR-stationen i Aalborg fløj en enkelt mission i dette tidsrum, nemlig om natten mellem den 22.-23. maj for at overføre en patient fra Aalborg til Rigshospitalet.