[Oprindeligt publiceret af Flyverstaben]



- I begyndelsen troede vi, at vi bare skulle op og sende noget dansk materiel hjem fra en øvelse i Norge, som vi plejer. Da det her er en stor øvelse skulle vi også hjælpe til med at sende noget hollandsk materiel hjem, men det endte med at være os, der styrede Borg Havn i Frederiksstad. Det var meget spændende at få ansvaret for et andet lands nedpakning og hjemsendelse, fortæller premierløjnant Bjarke Palsby, der var ansvarshavende for operationen.

I stedet for bare at skulle håndtere dansk materiel blev Joint Movement and Transportation Organization (JMTO) en del af en NATO-stab, der havde sat et særligt hovedkvarter op for logistikken – Joint Logistic Support Group (JLSG).

- Så måtte vi pludselig omstille os til at arbejde på JLSGs præmisser. Det betød nogle kommunikationsveje, vi ikke er vant til, og vi fik brug for ekstra mandskab, fordi der kom nogle ekstra opgaver, forklarer Bjarke Palsby.



Udfordringer både i Danmark og Norge

Allerede før JMTO tog til Norge, var der dog udfordringer, forklarer premierløjnant Michael Wenzel, der næstkommanderende i Movcon JMTO.

- Øvelsen var jo egentlig Hærens, mens JMTO er en myndighed under Flyvevåbnet, så det er i virkeligheden en udefrakommende myndighed, der anmoder JMTO om hjælp, så der er nogle udfordringer i forhold til snitflader, siger han.

I starten var JMTO’s opgave at lodse to skibe, et dansk og et hollandsk, men opgaven voksede til i alt fire hollandske skibe og faktisk al hollandsk materiel. Netop denne ændring i planerne var en af de største udfordringer, forklarer Bjarke Palsby.

- Den plan, der bliver lagt er svær at få til at holde. Især når man står i en havn 300 kilometer fra enhederne har man brug for en plan, men når den ikke holder i virkeligheden bliver det en udfordring, siger han.

- Tingene kom fra A til B og tilbage igen, så det gik godt. Men JMTO er en ung enhed, så vi har en masse at lære, og det gør vi hele tiden, det skal der ikke være tvivl om, siger Michael Wenzel.