[Oprindeligt publiceret af Flyverstaben]

Fra i dag, onsdag den 18. juni, begynder de optrædende og udstillende gæster til Danish Air Show så småt at ankomme til Flyvestation Karup. Det betyder i sagens natur, at der vil være en øget aktivitet omkring flyvestationen, ikke mindst i luften. Det vil samtidig betyde, at der vil kunne forekomme mere støj fra fly end normalt, da nogle af den også har behov for at træne, inden det går løs søndag den 22. juni. Vi håber ikke, at dette medfører gener.



Danish Air Show er gratis for hele familien og begynder søndag den 22. juni klokken 10.00. Dørene åbner dog allerede klokken 08.00, og det er en god idé at komme tidligt, da der vil blive travlt på vejene omkring Flyvestation Karup.

Ud over fly- og flyveopvisning byder Danish Air Show på et væld af interessante udstillinger af materiel fra hele Forsvaret og det resterende beredskab samt repræsentanter fra de fire kandidater til at blive Danmarks nye kampfly, og der vil også være flere stande for interesserede i både militær-historie og krigsveteraner.

Læs mere om Danish Air Show på www.danishairshow.dk