[Oprindeligt publiceret af Flyverstaben]
- Air Force Training Centre (AFTC) er i dag kendt som ”Portalen til Flyvevåbnet”. Alle, der påbegynder en karriere i Flyvevåbnet, starter her med en grunduddannelse eller gennemgår senere i livet en efter- eller videreuddannelse. AFTC spiller derfor en helt central rolle for Flyvevåbnet, sagde chefen for Flyverstaben generalmajor MALT Nielsen, da han den 30. januar overdrog kommandoen for AFTC til nyudnævnte oberst Palle Mikkelsen ved en parade på Flyvestation Karup.
Han takkede den afgående oberstløjtnant Lars Nielsen for den store indsats, han i sin tid som chef for AFTC har gjort, og roste medarbejderne ved AFTC for den kvalitet, der leveres fra skolen.
- Det er et stort ansvar, som jeg i dag har betroet dig. Men jeg er ikke et sekund i tvivl om, at du er den helt rette til at tage et fast greb om roret og bringe AFTC videre, sagde MALT Nielsen som afslutning på sin tale, der markerede den officielle overdragelse af kommandoen til Palle Mikkelsen.
Chefen for Flyverstaben generalmajor MALT Nielsen og afgående chef for AFTC oberstløjtnant Lars Nielsen inspicerede paraden kort før kommando-overdragelsen til oberst Palle Mikkelsen. Foto: Nanna Høyberg Pedersen
”Uden jer er det bare tomme lokaler”
Før generalmajoren og den nye chef for AFTC ankom til paraden, holdt Lars Nielsen et kort afskedstale til medarbejderne, der stod samlet i deres stiveste puds.
- Palle kan roligt indtage kontoret, for I er klar til at tage imod ham, sagde Lars Nielsen, der var tydeligt stolt af sine medarbejdere.
- Jeg gik en tur på skolen, før jeg kom her. Men uden jeres tilstedeværelse er det bare tomme lokaler, sagde han og inviterede alle medarbejdere og de fremmødte chefer for enhederne til en reception efter paraden.
Også fire schæferhunde fra hundeskolen var mødt frem og akkompagnerede Palle Mikkelsen, da han selv indtog talerstolen.
- AFTC er portalen til Flyvevåbnet. Eventyret begynder her. Det betyder, at vi er det første møde med Flyvevåbnet for rigtig mange, og det skal vi værne om, var nogle af Palle Mikkelsens første ord til hans nye medarbejdere.
Oberst Palle Mikkelsen, da han for første gang talte til sine nye medarbejdere.
Foto: Nanna Høyberg Pedersen
Center of excellence
Blandt de fremmødte gæster var også Viborgs Borgmester. Chefen for AFTC sidder nemlig i Viborgs uddannelsesråd, og denne opgave ser Palle Mikkelsen frem til at overtage.
- Jeg er sikker på, at vi kan bidrage til hinanden og få et rigtig godt samarbejde, sagde han henvendt til borgmesteren.
- Vi har meget at byde ind med. Vi skal være center of excellence, ikke kun i Flyvevåbnet men i hele Forsvaret, sagde Palle Mikkelsen.
Det var ikke alle, der fandt det lige sjovt at stå ret og lytte efter. De fire schæferhunde, der var til stede opførte sig ellers pænt, men krævede engang i mellem lidt opmærksomhed fra deres førere. Foto: Nanna Høyberg Pedersen