[Oprindeligt publiceret af Flyverstaben]

Besøget gav generalen mulighed for at mødes med personellet samt blive opdateret på operationerne. Særligt gjorde de øjeblikkelige arbejdsvilkår indtryk, hvor temperaturer på knap 50 grader stiller unikke krav til det udsendte personel og deres operative rutiner.
- Når betonen under dine fødder er over 60 grader, og flyets overflade er over 70, kræver det jo næsten grillhandsker at håndtere og klargøre flyene til operationerne, sagde generalmajor MALT Nielsen.



Han gav en orientering om det igangværende arbejde omkring den danske Irak-indsats og takkede medarbejderne for den ekstraordinære indsats, som bidraget leverer hver eneste dag.
- Det er en utrolig flot bedrift, som kun er mulig, fordi chefer, ledere og medarbejdere er 100 procent dedikeret til opgaven, sagde M.A.L.T. Nielsen, mens han hilste på de to F-16 fly, inden de i ly af mørket tordnede af sted på mission dybt inde i Irak.

Siden missionens start den  2. oktober 2014 har de danske fly gennemført næsten 1000 flyvninger for koalitionen på i alt 464 missioner.