[Oprindeligt publiceret af Forsvarskommandoen]

Den nuværende værnepligt blev født som et kompromis i forbindelse med forhandlingerne om det gældende forsvarsforlig. Nogen politikere ønskede værnepligten afskaffet, andre ønskede den daværende ordning opretholdt, Forsvaret udarbejdede et forslag til en værnepligt på tre måneder, og resultatet blev altså fire.
Men selv om fødslen var svær, er resultatet godt.
- Det er Forsvarskommandoen samlede konklusion og anbefaling, at værnepligtsordningen som skitseret i indeværende forlig, er en succes og generelt bør fastholdes i sin nuværende form, siger rapporten.

God uddannelse
Også chefen for Livgarden er tilfreds med værnepligten. Livgarden indkalder hvert år omkring 840 værnepligtige og har hele tiden omkring 120 soldater, der er begyndt som værnepligtige, på international mission. I Livgarden er værnepligtstiden otte måneder.
- For Livgarden er det en rigtig god ordning. Vi har mulighed for at bibeholde vores traditioner og opstille en god vagt. Samtidig får de unge mulighed for at føle, hvad det er at være soldat. Som almindelig dansker synes jeg også, at der er godt, at de værnepligtige får en uddannelse, som de kan bruge, uanset om de melder sig eller ej, siger oberst Lasse Harkjær.

25 procent fortsætter
Et væsentligt formål med værnepligten er at hverve soldater til de internationale missioner. Det lykkes. Målet er, at 20 procent af de værnepligtige skriver kontrakt for at få en egentlig militær uddannelse og lade sig udsende. De seneste tal viser, at omkring hver fjerde værnepligtig fortsætter i trøjen. Samtidig fremhæver rapporten, at antallet af unge, der via lodtrækning tvinges ind i Forsvaret, er historisk lavt.

Vil være mere soldater
I rapporten hæfter Forsvarskommandoen sig særligt ved, at de værnepligtige opfatter uddannelsen positivt. Værnepligtsrådet har en længere liste af forslag til ændringer. Blandt andet peger rådet på, at der stadig er for meget ventetid,  og rådet anbefaler, at der sættes mere fokus på den fysiske træning. Men rådet betegner uddannelsen som gennemgåede rigtig god.
 - Vi hæfter os ved, at 72 procent af de værnepligtige er positive og at tallet stadig stiger. Det ser vi som et udtryk for, at uddannelsen er god, fordi en god uddannelse smitter af på hvervningen. Men jeg vil også gerne fremhæve, at de værnepligtige gerne vil have flere døgn i felten. De vil gerne være mere soldater. Det bør Forsvaret gøre noget ved, siger Søren Lund Petersen fra Værnepligtsrådet.

Hent hele rapporten: Rapport om evaluering af værnepligtsordningen.