[Oprindeligt publiceret af Forsvarskommandoen]

Af Line Lærkholm-Bengtsen

– Det har været en brydningstid. Men det er faktisk gået godt med at acceptere os piger, mener Merete Faurby Stengaard, som netop er blevet udnævnt til søværnets første kvindelige chefsergent. Da hun for godt 30 år siden søgte ind i et blå værn, havde kvinderne ikke de samme muligheder som i dag.
– At komme ud og sejle var selv ikke en option. Det var ikke til diskussion, husker Merete F. Stengaard, som gerne ville have sejlet mere end de få ture, det er blevet til, og oplevet det gode samarbejde om bord.

Stak en finger i jorden
Merete Stengaard har alle årene befundet sig godt i søværnets mandeverden, men ønsker sig meget gerne flere kvindelige kolleger.
– Vi har brug for hinanden begge parter. Det hele bliver lidt mere nuanceret, mener hun.
Hendes råd til unge kvinder, der har lyst til en karriere på vandet, er: Vær mødekommende. Lyt og stik en finger i jorden.
– Det, tror jeg, er grunden til, at jeg har fået så mange venskaber, fortæller Merete F. Stengaard.

Føler sig godt tilpas
For Merete F. Stengaard begyndte karrieren en oktoberdag i 1974, da hun mødte som konstabelelev på Søværnets Grundskole i Auderød. Kontrakten lød på 33 måneder. Oprindeligt skulle hendes karriere i søværnet slutte der, men det er nu blevet til 33 år i blåt.
–Det er ånden i søværnet, der gør, at man får lyst til at gå videre. Da søværnet ikke er så stort, føler vi tit, at vi er én stor familie, og man føler sig godt tilpas, siger hun.

Ud i verden med søværnet
Jobbet i søværnet har sendt Merete F. Stengaard rundt i verden. Hun er gjort tjeneste i NATO Joint Headquarter i Brünsum i Holland og ved Grønlands Kommandoen i Grønnedal. Hjemme har hun især interesseret sig for personelforhold og jura. Hun har været udstikker i Søværnets Operative Kommando og i Forsvarets Personeltjeneste. Efter udnævnelsen til chefsergent tiltræder Merete F. Stengaard en stilling i Personeljuridisk sektion i Forsvarets Personeltjeneste.