[Oprindeligt publiceret af Hærstaben]

14 anholdte irakere, 22 rifler, fem maskingeværer og fire morterer var blot en del af dagens fangst, da danske soldater tidligt tirsdag morgen slog hårdt ned på to landsbyer langs hovedvej seks mellem Basra og Baghdad.

Klokken seks om morgenen rykkede soldater fra den danske bataljon ind og omringede to landsbyer, der ligger op til hovedvejen 15-20 kilometer nord for Qurnah. Derefter gik militærpolitiet ind og anholdt fem irakere, der tidligere på ugen var blevet udpeget af det lokale politi som hovedansvarlige for et omfattende antal landevejsrøverier langs den befærdede hovedvej.


Militærpolitiet gennemsøger en høstak med metaldetektorer.

Røverreder
Derefter gennemsøgte soldaterne systematisk de to landsbyer for våben og andre kriminelle effekter. Her fandt de 22 rifler, fem maskingeværer og fire morterer samt ikke mindre end 15.000 stykker forskelligartet ammunition og mere end 150 granater, samt et ton kobberkabel. Syv irakere blev efterfølgende anholdt for ulovlig våbenbesiddelse.

Landsbyerne, der af det lokale politi betegnes som rene røverreder, blev generelt taget på sengen, og de danske soldater mødte ingen modtand. Soldaterne stødte dog alligevel på flere tilfælde af civil ulydighed. En ældre kvinde nægtede at flytte sig fra den kasse, hun sad på. Da soldaterne fik hende flyttet viste kassen sig at indeholde et stort antal mortergranater. Derudover blev to irakere senere anholdt for ved høje tilråb at opildne til modstand mod koalitionsstyrkerne.

Stigende problem
Siden krigen er landevejsrøverier blevet et voksende problem i Irak. Dels er der flere af dem nu, da trafikken er vendt tilbage til vejene efter måneder med rationering på brændstof, dels er røverne mere brutale nu end tidligere. Det er således ikke unormalt, at landevejsrøverne skyder både chaufføren og passagererne i bilerne for at stoppe dem.

I oktober blev et portugisisk Tv-hold eksempelvis røvet syd for Basra. Den kvindelige journalist blev ramt af en kugle i benet, da røverne uden varsel åbnede ild mod holdets bil. Derefter kidnappede røverne hendes mandlige kollega og forlangte en stor løsesum. Han blev senere befriet af engelske specialstyrker, og hun kom på hospitalet i Basra.


Irakiske politifolk deltog som observatører i operationen.


Øget indsats
Historien er kun et af mange eksempler på, hvordan røverne arbejder. Antallet af landevejsrøverier udgør specielt et problem for koalitionsstyrkens civile samarbejdspartnere. Ubevæbnede firehjulstrækkere fra NGO’erne og andre civile organisationer er yndede mål for røverne. Civile irakere bliver dog også røvet, og generelt kører der ingen civile biler på vejene uden for byerne om natten af frygt for røverier.

For at komme problemet til livs har den danske bataljon inden for den sidste måned øget indsatsen mod uvæsenet med mere overvågning af hovedvejene og flere patruljer i de udsatte områder. Under tirsdagens operation var mere end 250 soldater indsat.