[Oprindeligt publiceret af Hærstaben]

Den danske camp sover endnu. Et par timer venter på langs inden dagens første opgaver. Øvelse BALTOPS 04 er endnu i startfasen. Dagligt ankommer nye folk. Enheder såvel som enkeltpersoner.

Pansrede køretøjer, lastvogne og GD’er har allerede slidt dybe spor i den bløde sandede jord på øvelsesterrænet i Ustka i det nordøstlige Polen.
Teltene har spredt sig som grå kuppelformede brikker i landskabet. Her er cementerede gulve og høje jernsenge. Gode forhold.



Lette Opklaringseksadron fra Gardehusarregimentets tredje bataljon er på øvelse BALTOPS i Polen.

Den danske camp ligger tæt på enheder fra Rusland, Tyskland, Litauen, Rumænien og USA. Hver med deres opgaver, sprog og udstyr men samlet her for at øve netop fællesskabet og samarbejdet i internationale sammenhænge.

BALTOPS 04 er en flådeøvelse men suppleret af landstyrker, der blandt andet skal øve landsætninger, evakuering i kystnært område og indsættelse af styrker fra luften. I den forbindelse er en opklaringsbataljon fra Gardehusaregimentet med hjembase på Almegårds kaserne i Polen som det danske forsvars bidrag i de landbaserede opgaver.

Omkring 100 mand, menige såvel som befalingsmænd og officerer er med fra Danmark, mens selve øvelsen tæller godt 5.000 deltagere, heraf en del ombord på skibe eller fly.
På øvelsesterrænet i Ustka er der omkring 1.000-2.000 mænd og kvinder.



Soldaterne bor i telte i øvelsesterrænet i Ustka.

Regnen stopper næsten før den er begyndt. Og som ved et trylleslag tager fuglestemmer over. Lyset bliver stærkere mellem de høje røde træstammer, mosekonebrygget svinder som tynd røg over de fugtige enge. Stemmer, fodtrin, et par hæse host. Lejren er ved at vågne! Øvelse BALTOPS 04 kan begynde.

Dagens program byder på skarpskydning og nærkampsskydninger med LDS (Laserduelsystem). Senere er der undervisning i observationssteder og kørsel i mørke. Men der er lang tid til….den første dag i resten af en to uger lang øvelse.