[Oprindeligt publiceret af Hærstaben]
Men det er aldrig tilfredsstillende at skulle reducere i en struktur med engagerede medarbejdere. Det er imidlertid min opgave at se på vores struktur og opgavekompleks i forhold til mere overordnede hensyn, således at HOK er bedst muligt rustet til nuværende og fremtidige udfordringer.
Lad mig indledningsvis understrege, at reduktionen på værnepligtsområdet ikke er et udtryk for nedprioritering. Der er derimod tale om en tilpasning, der generelt sikrer bedst mulig anvendelse af de værnepligtige og som samtidig tager hensyn til den almindelige situation og udvikling. Værnepligten er fortsat en helt afgørende basis for Hærens professionelle opgaveløsning.
Hvad sker der inden for HOK område?
- Færre værnepligtige til hver enkelt enhed.
Projektet medfører, at der indkaldes lidt færre værnepligtige til det enkelte indkaldelseshold. Uddannelsen gennemføres fortsat med hele enheder, men naturligt frafald i uddannelsen kan medføre, at der i enkelte tilfælde hjemsendes enheder, som ikke er på fuld styrke.
- Færre værnepligtige ved Gardehusarregimentet, men flere ved Trænregimentet, Telegrafregimentet, og Det Danske Internationale Logistik Center.
Projektet kan også beskrives som en tilpasning af styrkeproduktionen til Hærens højest prioriterede opgaver. Det betyder, at en justering af antallet af værnepligtige mellem våbenarterne. Dette vil påvirke uddannelsen af enheder ved Gardehusarregimentet (GHR), Trænregimentet (TRR), Telegrafregimentet (TGR), og Det Danske Internationale Logistik Center (DANILOG)
- II Panserinfanteribataljon ved GHR (II/GHR), der indgår i Den Danske Internationale Brigade (DIB), skal ikke længere uddanne værnepligtige. Der overføres et værnepligtigt panserinfanterikompagni til I/GHR med indkaldelse i foråret 2005. Bataljonens kampvognseskadron forbliver ved II/GHR. De to resterende underafdelinger med værnepligtige ved II/GHR vil blive nedlagt. Den sidste indkaldelse af værnepligtige til II/GHR finder sted i eftersommeren 2003. For TRR vedkommende vil der fra efteråret 2005 blive indkaldt yderligere ét forsyningskompagni ved 1. Trænbataljon, og indkaldelsen til stabsdelingen ved 2. Trænbataljon ved DANILOG vil fra foråret 2005 blive øget.
Endvidere styrkes brigadestabskompagnierne ved henholdsvis 1. Jyske Brigade og 1. Sjællandske Brigade, hvilket fra 2005 påvirker indkaldelserne ved TGR og GHR.
- Ophør af uddannelse af middeltunge og tunge morterenheder.
Projektet omfatter, at uddannelsen på middeltunge og tunge morterer ved kamptropperne ophører fra efteråret 2003. Når det er valgt at lade uddannelsen på de to våbensystemer ophøre, skyldes det at de efterhånden er slidte. Hertil kommer, at der indenfor den nærmeste årrække planlægges anskaffet et nyt mortersystem.
- Melbylejren nedlægges som skydeterræn, men fortsætter som øvelsesterræn.
Projektet omfatter, at Melbylejren, der hører under Jægersprislejren, alene anvendes som øvelsesterræn.
- Kadrerne ved Jyske Kampgruppe og Sjællandske Kampgruppe nedlægges.
Projektet omfatter, at bemandingen af stabene ved kampgrupperne ved JDR og LG, ophører. De to kampgrupper bliver som sådan ikke berørt, men uddannelsesbetingelserne ændres.
- Kadrerne ved 2., 23. og 24. Artilleriafdeling nedlægges.
Projektet omfatter, at bemandingen af stabene ved 2. Artilleriafdeling (AA) ved Kongens Artilleriregiment og 23 AA og 24 AA ved Dronningens Artilleriregiment ophører. De tre artilleriafdelinger bliver som sådan ikke berørt, men uddannelsesbetingelserne ændres.
- II Panserbataljon ved JDR nedlægges, og der udfases 30 Leopard 1 kampvogne.
Projektet omfatter fuldstændig nedlæggelse af II Panserbataljon ved Jydske Dragonregiment (JDR). Bemandingen ophører og der udfases bl.a. 30 kampvogne Leopard 1. Nedlæggelsen vil have umiddelbar effekt for aktiviteterne ved bataljonen og være gennemført fra 2004.
- Opklaringseskadronerne i III Opklaringsbataljon ved GHR nedlægges. Der oprettes en let opklaringseskadron, der kan mobiliseres. Der udfases 18 Leopard 1.
Projektet omfatter nedlæggelse af de tre mobiliseringsbaserede opklaringseskadroner, der indgår i HOK Opklaringsbataljon (III GHR). Det skal understreges, at bataljonens stab og stabsdeling samt de to lette opklaringseskadroner, der er place ret på Bornholm, ikke berøres. Projektet medfører bl.a., at der udfases 18 kampvogne, hvilket sammenholdt med ovenstående 30, reducerer antallet af kampvogne med i alt 48 Leopard 1. Denne tilpasning skal ses i lyset af den sikkerhedspolitiske udvikling. Nedlæggelsen vil have umiddelbar effekt for aktiviteterne ved eskadronerne og være gennemført fra 2004.
Personelmæssige tiltag
Tilpasninger af strukturen får konsekvenser for den samlede bemanding inden for Hæren. Det kan desværre ikke være anderledes. HOK vil i størst mulig udstrækning søge at tilgodese berørt personel. HOK vil i samarbejde med berørte myndigheder udarbejde en plan for personeltilpasningerne, herunder søge flest mulige placeret i stillinger, der står ledige, bl.a. som følge af ansættelsesstoppet. Men det kan blive nødvendigt at tage afsked med fast personel – militære som civile.
Jeg står naturligvis bag det af Forsvarskommandoen og personelorganisationerne fastsatte overordnede princip, der fastslår, at Forsvaret vil beholde det personel, der er bedst kvalificeret til at løse opgaverne. Derfor er det ikke nødvendigvis de medarbejdere, der sidder i de stillinger, der skæres væk, vi afskediger.
Jeg er meget bevidst om, at de her anførte tilpasninger af Hærens struktur medfører yderligere belastninger for personellet i en tid, hvor vi knapt har iværksat de sidste strukturtilpasninger i medfør af det nuværende forsvarsforlig.
Jeg er dog sikker på, at alt personel forstår situationens alvor og fortsat vil yde den indsats, der giver Hæren et godt afsæt til at møde nuværende og kommende udfordringer.
P. KIÆRSKOU