[Oprindeligt publiceret af Hærstaben]

Trail De Palna det skulle enten gennemføres som løb, på cykel eller som march. Cykel- og løbeturen var den samme rute på 27 km, marchen var på 18 km.

Turen startede tirsdag morgen kl. 0700, så det var tidligt ud af fjerene og af sted. Der var lidt tumult i startproceduren. Det var en fransktalende starter, men heldigvis kunne en af de danske deltagere fransk så vi fik en lille oversættelse.

Så var det ellers bare af sted på den 27 km lange rute. De første 6-7 km gik godt, men så begyndte bakkerne at komme. Da der ikke er asfalt på alle veje heromkring, og regnen havde efterladt dybe spor i grusvejen, og det samtidig gik meget opad, var der ikke anden mulighed end at trække cyklen og klø på.

Efterhånden blev vejen dårligere og dårligere, ind imellem troede jeg at jeg var faret vild, men der dukkede altid en markering op eller en anden med cykel. Turen forgik på små stier og enkelte veje i et naturskønt bjerglandskab, som jeg da så noget af ind i mellem.



Der var enkelte løbere, der blev lettere skadet i det svært fremkommelige landskab og da jeg langt om længe kom i mål, var jeg stolt over at have deltaget.



Tre danskere besatte pladserne som bedste udenlandske løbere. En af de danske løbere havde fødselsdag og franskmændene købt en flaske champagne til ham.



Den næste lidt større begivenhed var søndag den 5. september da en af kaptajnerne blev 30 år. Det blev fejret ved den fælles søndagsspisning.



Kaptajnen havde inviteret bekendte fra Camp Olaf Rye. Det var rart for de havde frisk morgenbrød med og en mindre lagkage. Tillykke til hende og velkommen i de voksnes rækker.

Ellers er resten af ugen gået med rutineopgaver. Det er rart, at der ind i mellem kommer nogle små afbræk i dagligdagen, selv om de kan være hårde at komme i gennem.

De bedste hilsner til familier og venner her fra alle danskere i ”Filmcity” i Pristina, Kosovo.